Aşure Günü Ne Zaman 2015

0
106
aşure günü önemi
aşure günü önemi

Aşure günü müslümanlar için oldukça önem taşıyan bir gündür ve kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim de de yine bu aşure ayı önemli olan 4 aydan birisi olarak işaret edilmektedir.

Aşure günü nezaman 2015

23 Ekim 2015 Cuma

Günü aşure günü olarak kabul edilmektedir.Aşure gününde birçok önemli olay olmuştur, dolayısıyla bu aşure gününde ve aşure ayında ibadet etmeli, aşure yaparak dağıtılması uygun olacaktır.

Aşure kelimesinin taşıdığı anlama bakacak olursak, Aarapça’da 10 anlamına gelen aşara kelimesinden türediği bilinmektedir.  Muharrem ayının 10. günü aşure ayı olarak kabul edilir. Muharrem’in 1. gününde ibadet ederek, oruç tutarak geçirmek gerekir.

Muharrem ayının en önemli gecesi de aşure gecesidir, bu gecede pekçok dualar kabul edilir, aşure gününde pekçok önemli olay olmuştur bu olayladan bazıları ise şu şekilde  geçmektedir ;

[ Aşure Gününün Önemi Nedir ?  ]

Aşure Gününde Ne Oldu ?

Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.

Önceki MakaleYedi Yıl Savaşları Nedenleri ve Sonuçları
Sonraki MakaleVakıf Nedir Görevleri, Türkiye’deki Vakıfların isimleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz