Atatürk’ün cumhuriyetin ilanından sonra kadın hakları ile ilgili yaptığı çalışmalar neledir?

0
128

Atatürk’ün cumhuriyetin ilanından sonra kadın hakları ile ilgili yaptığı çalışmalar neledir?

Atatürk cumhuriyetin ilanında sonra kadınlara yönelik inkilaplar yapmış ve kadınları en başta erkeklerle eşit bir konuma getirecek olan seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Bu hakla birlikte artık kadınlar özgür şekilde yönetime katılabilecek ve oy kullanma hakkına sahip olacaktı, bu kadınlara eşitliğin ilk adımı olmuştu.

 

Kadın Haklarının Tanınması (1930-1933 ve 1934)

Atatürk, kadınların ekonomik ve politik yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yaptı. Kadınlarımız, 1930’da belediye seçimlerinde seçme hakkına kavuştu. 1933’te Köy Kanunu’yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934’te Anayasa’da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme haklarına kavuşmuş oldu. Türk kadını o yıllarda Avrupa devletlerinin çoğundaki kadınlardan daha ileri haklar elde etti.

Böylece kadınlar sahip olduğu bu haklar ile erkeklerle eşit konuma gelmiş Türk kadını pek çok alanda etkin şekilde rol alabilmenin temelindeki hakkı kazanmış oldu, artık Türk kadını kendini rahat şekilde ifade edebilecek, yönetimde söz hakkına kavuşacaktı.

Önceki MakaleAtatürk’ün Türk kadını hakkındaki görüşleri
Sonraki MakaleAtatürk, Satı Kadın’ın milletvekili olmasını neden istemiştir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz