Böbrek hastalarının tedavisinde kullanılan teknolojiler

0
142
diyaliz nedir, diyaliz makinesi hakkında bilgi
diyaliz nedir, diyaliz makinesi hakkında bilgi

Böbrek hastalarının tedavisinde kullanılan teknolojilerden birini seçiniz. Seçtiğiniz teknolojinin gelişme düzeyini araştırarak verilerle ortaya koyunuz.

Böbrek hastalarının tedavisinde kullanılan teknolojilerden birisi Diyaliz’dir. Diyaliz nedir ve diyaliz makinesinin tarihi hakkında bilgiyi aşağıdan bulabilirsiniz.

Diyaliz Nedir ?
Böbrek hastalarının kullanmak zorunda olduğu, böbrek yetmezliği sonucunda vücuttaki zararlı maddelerin ve sıvıların uzaklaştırılması için geliştirilen yapay bir kan temizleme makinesi olan diyaliz insan üzerinde kullanıldığında, yaşam süresinin ve kalitesinin artmasını sağlamıştır.

Diyaliz Makinesi Tarihçesi
Dünyada diyalizle ilgili ilk çalışmalar ve görüşler 1854’ten önce ortaya çıkmasına rağmen, 1950’ye kadar pratik tedavi yöntemlerinden biri olmamıştır. Suni böbrek ile ilgili ilk çalışmalar ise 1912 yılında Albel, Rowtree, Turnel tarafından yapılmıştır. 1942 yılında ise Kolff tarafından akut böbrek yetmezlikli bir hastada uygulanmıştır.

Diyaliz makinası Kolff tarafından kullanıma sokulduğundan bu güne kadar hemodiyaliz amaçlı vasküler cerrahi önemli ilerlemeler kaydetmiştir. İlk dönemlerde bir arterden veya venden cerrahi olarak ‘cut-down’ açılarak metal, cam veya plastik bir kanül yerleştirilir, bunlar bir veya birkaç hemodiyaliz seansından sonra çıkartılır ve damarlar bağlanırdı. Bu sınırlı yaklaşım daha çok akut renal yetersizlikte yapılan hemodiyalizde kullanılmaktaydı.

Önceki MakaleGünde belirli bir miktar su içmenin boşaltım sistemine etkileri nelerdir
Sonraki MakaleBöbreklerimiz iyi çalışmazsa ne gibi sorunlar yaşarız?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz