Cumhuriyet Devrinde Ankara Hakkında Bilgi

0
98

ankaranın iklimi nasıldırCumhuriyet Devrinde Ankara hakkında bilgi, cumhuriyet döneminde ankara nasıldı,

Mustafa Kemal Paşa Heyeti Temsiliye Reisi olarak 27 aralık 1919 da Ankaraya geldi, tstanbulda Meclisi Mebusan’ın İngilizler tarafından süngü zoru ile dağıtılmasından sonra, milletvekilleri Ankarada toplandılar ve 23 nisan 1920 de Türkiye Büyük Millet Meclisi, büyük törenle Ankarada açıldı.

Millî Mücadele, Ankaradan idare edildi. 20 ekim 1921 de T. B. M. M. ile Fransa arasında «Ankara İtilâf namesi» burada imzalandı. Büyük zaferden sonra, başkentin Istanbula dönmesi bahis konusu olmadı. İstanbul, Rumeli’nin kaybı üzerine, âdeta bir sınır şehri durumuna girmişti. Bazı itirazlara rağmen, 13 ekim 1923 te Ankara Türkiyenin resmen Başkenti ilân edildi ve 16 gün sonra Cumhuriyet, Ankara’da kuruldu.

Su ve ağaçtan mahrum olan ve bir zamanlar kazandığı mamurluktan da eser kalmıyan Ankara, 1928 de H. Jansen’in projesine göre imara başlandı. 1929 – 1936 arasında Çubuk Barajı inşa edilerek şehir suya ve yeşilliğe kavuşturuldu. Bundan sonra hızla modern bir şehir olarak kalkınan ve gelişen Ankara’nın nüfusu büyük bir hızla arttı; İzmiri geçerek, Istanbuldan sonra Türkiye’nin ikinci şehri oldu.

Önceki MakaleOsmanlı Döneminde Ankara Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleLise, Ortaokul Kayıt Parası Nekadar ? Okul Kayıt Paraları Yasal Mı 2014-2015

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz