Lise, Ortaokul Kayıt Parası Nekadar ? Okul Kayıt Paraları Yasal Mı 2014-2015

1
134

okullar-ne-zaman-kapanacakLise ve ortaokul kayıt yaptırırken istenen paralar ile ilgili bir yazı yazmak istedim sizlere buradan değerli okullar, benim dönemimde okula kayıt edilirken kayıt parası adı altında öğrencilerden para alınırdı, halen devam ediyor mu bilmiyorum ama eğer böyle bir kayıt parası vs. isteniyorsa bunun yasal olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Devlet okullarında anaokulu, ortaokul, lise, gibi okullara öğrenciler kayıt işlemlerini yaptırırken bazı okullar tarafından okul giderlerini karşılamak için kayıt parası isteniyor. Bu kayıt paraları ile okul kendi giderlerini karşılıyor, peki bu duruma MEB ne diyor ? 2012 de MEB tarafından yapılan açıklamada okula kayıt ücretsizdir, kayıt yaptırırken para vermeyin çağrısı yapılmıştı.

Ancak çoğu okul bu uyarıyı dikkate almıyor gibi, kayıt yaptırırken öğrencilerden para isteniyor ve hatta bazı öğrenciler indirim yaptırırken bazıları ise istenilen fiyatı veriyor.

Yeni eğitim öğretim yılında eğer kayıt yaptırırken para isteme gibi bir durum olursa, yasal bir zorunluluğu olmamakla birlikte para vermeyebilirsiniz, ancak bağış yapmak isterseniz para verebilirsiniz.

Eğer kayıt sırasında yaşadığınız sorunlar varsa bizimle paylaşmak için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Önceki MakaleCumhuriyet Devrinde Ankara Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleAnkara Kalesi Hakkında Kısa Bilgi

1 Yorum

  1. Merhaba
    Kızımı devlet okulunda anaokuluna kayıt yapıcaz kayıt için 200 aylıkta 60 tl istiyorlar yasalmı acaba ni yardımcı olurmusumuz

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz