Denizli Acıpayam İlçesi Hakkında Bilgi, Tarihi

0
186
denizli acıpayam
denizli acıpayam

Denizli Acıpayam İlçesi Hakkında Bilgi, Tarihi ile ilgili bilgiler, geçim kaynağı nedir,

Ege bölgesinde, Denizli iline bağlı bir ilçe ve onun merkezi olan bir kasabadır.Doğusu ile kuzey ve güneyinde geniş düzlükler vardır. Eski adı “Garbi karaağaç” tır. Doğuda Eşber, batıda Kır, Kuzeyde Mala, ve güneyde Bozdağ yükseltileriyle çevrilen ovanın batısında kurulmuştur. Üç mahalleli ve yaklaşık olarak 700 konutludur. Dalaman çayı kasaba önündeki ovada bulunur. Doğudan getirilen ve çeşmelerle dağıtılan kaynak suyu içilmektedir.

Denizli-Burdur devlet karayolu üzerinde bulunan kasabanın 10 km. batısında Bizans devrinden beri bilinen Alacan mağarası bulunur. Acıpayam’ın tarihi, bölgenin ilk çağlara kadar uzanan tarihine bağlıdır. Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı sınırına katılmıştır.

İlçenin yüzölçümü 1.386 km² dir. 2 bucağı ve 48 köyü vardır.Kuzeyden Denizli, batıdan Tavas ve Kale, güneyden Çameli, doğudan Burdur ilinin Yeşilova ilçeleriyle kuşatılır. Köyler arasında 2 binin üstünde nüfusu olanlar çoktur. En büyükleri 8 bine yakın nüfusla Kızılhisar (Bucağı ) ile, 5 bin nüfuslu Yeşilyuva’dur.

Dağların yamaçları çam ormanlarıyla kaplıdır. İlçe, Büyük Menderes havzasının doğu ucunda olmasına karşılık iklimi ılıman değildir. Yazlar sıcak, kışlar soğuk ve sert geçer. Toprakları tarıma elverişlidir, Tahıl, tütün, anason üretilir. Hayvancılık dokumacılık belli başlı gelir kaynaklarındandır.

Önceki MakaleAcı Maddeler Nelerdir, Nasıl Üretilir
Sonraki MakaleBilimsel genelleme sözünden ne anlıyorsunuz?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz