Domuz gribi aşısı narkolepsi

0
85

Domuz gribi aşısı olduktan sonra narkolepsi hastalığına yakalandım bu konuyu araştırmanızı çok istiyorum.çünkü filandiyada yapılan araştırmalarda %900 narkolepsiyi tetiklediği yapılan araştırmalarla kanıtlanmış tedavisi olmayan bir hastalık ve hayatı gerçekten zorlaştıran bir haslatık şimdiden teşekkürler sağlıcakla kalın.

 

Narkolepsi Nedir?-Narkolepsi Belirtileri

Narkolepsi gündüz aşırı uyku eğilimi – Excessive Daytime Sleepiness (EDS)- ile karakterize edilen nörolojik bir durumdur. Uyku felci – Sleep Paralise – katapleksi ve hipnogojik halüsinasyonlar ise bu hastalığın uzantısında ortaya çıkan diğer bozukluklardır.

Semptomları

En belirgin semptomlarından birisi gece yeterli derecede uyunmuş dahi olunca gün içerisindeki aşırı uyku eğilmi görülmesidir. Narkolepsi sahibi bir hastanın en olur olmadık yerlerde ve zamanlardakendileri de çoğunlukla farkına varmadan uykuya daldıklarını görmek olasıdır. Gün içerisindeki uyku atakları bazen kendilerini uyararak bazense uyarmadan fiziksel olarak uyuma ihtiyacının dayanılmaz olması şeklinde oluşur. Gün içerisindeki kısa uyku durumları birden fazla olabilir. Genellikle kişi bu kısa uykular sonucunda kendisini iyi hissederek uyanır ne varki uyku hissi birkaç saat sonra tekrar kendini gösterecektir. Bununla beraber gece uykusu esnasında sık sık uyanma durumları görülür. Narkolepsi hastalığına sahip birey de zaman içerisinde bu hastalığın beraberinde getirdiği bir takım bozuklukları da görmek olasıdır. Bütün narkoleptiklerde görülmeyen ama narkolepsinin klasik semptomları arasında sayılabilinecek bozukluklar : Katapleksi hipnogojik halüsinasyon ve uyku felci. Katapleksi kasların fonksiyonunu yitirdiği anlaşılır konuşulamadığı boyun ya da dizlerdeki gücün zayıflaması sonucu vücudu çökerten epizodik bir durumdur. Bu epizot aşırı gülme kızgınlık sürpriz ya da korku gibi duygusal reaksiyonlar tarafından ortaya çıkartılabilir. Birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar uzayabilir süresi. Kişi epizot boyunca bilincini kaybetmez. Yalnızca vücut fonksiyonları felce uğramış olur.

Uyku felciyse uyanma esnasında geçici bir konuşamama ya da hareket edememe durumudur. Bu genellikle korkutucu olsa dahi tehlikeli değildir. Hipnogojik halüsinasyonlar ise son derece canlı sık sık korkutucu olan uykuya dalış ve uyanış esnalarında görülen rüya bezeri bir durumdur. Gündüz aşırı uyku eğilimi Uyku felci hipnogojik halüsinasyonlar özellikle yetersiz uyumuş kişilerde de gözlenebilen bozukluklar olmakla beraber katapleksi yalnıca narkoleptik hastalara özgü bir durumdur. Bu sayılan semptomlarının tümünü kendinde gösteren hastaların yüzdesi % 20 ile % 25 arasında değişir.

Narkolepsinin semptomları özellikle gündüz aşırı uyuma eğilimi ve katapleksi kişinin sosyal kişisel ve profosyönel yaşamında sık sık ciddi problemlere yol açar ve kişiyi bir çok yönden kısıtlar.

Etkileri

Uyku düzeni iki kısımdan oluşur; birincisi hızlı göz hareketleri olarak adlandırılan REM ( Rapid-Eye-Movement) uykusu diğeri ise REM uykusu dışında kalan Non-REM (NREM) uykudur. Normalde kişi uyanıkken beyin dalgaları düzenli bir ritim gösterir. Kişi uykuya daldığındaysa beyin dalgaları yavaşlar ve daha az düzenli olur. Bu sürece verilen ad NREM yani normal uyku durumudur. Uykuya daldıktan bir ya da yarım saat sonra beyin dalgaları tekrardan aktif sürece geçmeye başlar. Buna verilen ad da REM uykusudur. Hatırlayabildiğimiz rüyaların büyük bir kısmı bu süreçte görülür. Normalde insanlar uykularına NREM ile başlarlar. REM uykusunun başlamasıysa denildiği gibi yarım saat ile bir saat arasında değişir. Buna karşın narkoleptik kişiler doğrudan REM uykusuna dalar. Bunun bir çok sonucu gözlenebilir: Gece uykusu esnasında çoğunlukla derin bir uykuya sahip olunamaz genellikle hatırlayamadıkları çok canlı ve genellikle korkutucu rüyalar/kabuslar kendini gösterir gözle görülür bir biçimde gündüz zamanında her an uykuya dalınabilir.

Nedenleri

Narkolepsi hastalığı kesin bir şekilde nedenselleştirilmiş değildir. Genetik yolla oluşması bulunan en somut nedendir şu ana dek. 2004 yılında Avustralya’da narkoleptik insanlardan alınan proteinlerin farelere enjekte edilmesi yoluyla bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda narkolepsinin “otoimmün” bir hastalık olduğuna ilişkin ipuçlarının elde edilmiştir. Bu da bağışıklık sisteminin normal beyin dokularına yabancı doku gibi saldırması anlamına geliyor.

Önceki Makale1 kasım 1922 saltanatın kaldırılması
Sonraki MakaleKıyametle ilgili

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz