Düz Liseden Meslek Lisesine Geçiş Varmı, Başvuru Şartları

34
547

Soru ;

Merhaba arkadaşlar internette araştırdım ama bulamadım lütfen bana yardım edin düz lise okuyorum hiç bölümümden memnun değilim meslek lisesi bilgisayar programcılığına geçiş yapmak istiyorum düz liseden meslek lisesine geçiş varmı ? eğer varsa geçiş şartları nelerdir diploma notu yada puan mı aranıyor aranılan şartlar nelerdir, ben bilgisayarı çok iyi kullanıyorum şuan fen okuyorum lisede ama derslerden hiç birşey anlamıyorum hiç bölümümden memnun değilim geçiş yapmak istiyorum meslek lisesine bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Cevaplandı ;

Madde 11- Meslekî ve Teknik Orta Öğretim Okul/Kurumlarına Geçişler;

a) Farklı tür program uygulayan orta öğretim okul/kurumlarından meslekî ve teknik orta öğretim okul/kurumlarına geçişler için başvurular;

1) 9 uncu sınıf sonunda ve 10 uncu sınıfta başarısız olanlar, ders kesiminden itibaren yeni ders yılının ilk haftası içinde,

2) 10 uncu sınıf sonunda yapılacak geçiş başvuruları, telâfi eğitimi uygulanmak üzere ders kesimini takip eden hafta içinde kuruma yapılır.

b) 10 uncu sınıf sonunda nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrenciler, meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 10 uncu sınıf haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları esas alınarak seçtikleri alan/dala ait okumadıkları teorik ve uygulamalı meslek derslerinden yaz tatili süresince yoğunlaştırılmış olarak telâfi eğitimine alınırlar. Telâfi eğitiminin yapılabilmesi için en az sekiz öğrencinin başvuruda bulunması gerekir.https://www.kisaozet.net/ Telâfi eğitiminin süresi yetiştirme programları ile ilgili esaslar çerçevesinde belirlenir.

Telâfi eğitimi programlarında öğrenci başarısını ölçme-değerlendirme ile devam-devamsızlık konularında, Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Telâfi eğitimine konu olan dersler ve yıl sonu notları 10 uncu sınıf Sınıf Geçme Defterlerine işlenir ve yıl sonu başarı ortalamaları yeniden belirlenir.

c) Telâfi eğitiminde, meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarına ait haftalık ders çizelgeleri ile öğretim programları uygulanır. Telâfi eğitimi uygulama planları, çalışma takvimine göre ders öğretmenlerince yapılır. Eğitim yoğunlaştırılmış olarak cumartesi ve pazar günleri de dahil yaz tatilinde yapılır.

d) Telâfi eğitimi sonunda; tüm derslerden başarılı olanlar ile yıl sonu başarı ortalamasıyla doğrudan veya sorumlu olarak sınıf geçmeye hak kazananların 11 inci sınıfa kayıtları yapılır. Başarısız olanlar önceki okullarında ya da sınıf tekrarı yapmamış olmaları kaydıyla meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 10 uncu sınıflarında öğrenimlerine devam edebilirler.

e) Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının farklı programlarında ve alanlarında öğrenim gören öğrenciler 10 uncu sınıf sonunda alanlarını değiştirmek istediklerinde de bu Yönerge hükümleri uygulanır.

Önceki MakaleFashion Tv Frekans 2013
Sonraki Makaleİddaa Düello Nedir Nasıl Oynanır?

34 Yorum Yapıldı

 1. Selam oglum için sorum olacaktı derslerine calışmıyor okur umuduyla düz liseye gönderdik ama bir yol kat edemedik meslek lisesine geçiş olurmu bilyorsun geç kaldık bir yol gösterirmisiniz bu arada lise 3 gecdi

 2. Lise 1 de bütün liselerde bölüm seçmeden önce ortak dersler veriliyor, lise2 ye geçiş aşamasında olsaydı eğer o zaman geçiş mümkün olurdu, fakat liseyi bitirmek üzere o yüzden sanmıyorum olacağını, ancak mutlaka bir yolu yordamı da vardır illaki gidip lisede görevli müdür, müdür yardımcısı ile görüşün.

 3. Ben 11. Sinftayim çokta basariliyim,lys ye girmek istemiyorum ygs den polislik dşnyorum.meslek lisesine geçiş ypablirmiyim.ypsam nasil olur.acilllll lutfenn acele cevap verinnn

 4. arkadaşlar ben genel lise yani düz lisede kayıtlıyım buradan kaydımı sildirerek meslek lisesine kayıt taptırmak istiyorum.
  düz liseden kaydımı sildire bilmek ve orta öğretim diplomamı nasıl alabilirim diplomamı aldığı da meslek lisesine baştan kayıt yaptırmak ve diğer düz lisede başarılı olduğum derslerdende muaf olmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz?

 5. sevgili arkadaşlar ben düz lisede okuyorum ama meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum karne puanım 52.52 sizce meslek lisesine geçiş yapılabilinirmi bildiğiniz meslek liseleri varmı

 6. Merhaba arkadaşlar,

  Ilk öncelikle Düz Liseden meslek Lisesine geçişi konuşayim. 9 . sınıfi bitirmiş bir kişi diploma puanı +75 den yüksek olursa (bu benim sınırım) meslek lisesine geçilebilir. Size şöyle söyleyeyim, meslek lisesine geçersiniz, hergün dışarıda gördüğünüz o doktor, polis, öğretmen, hatta o kaliteli ayda binlerce dolar alan kişilerin yerinde hiçbir zaman olamayacaksiniz. Meslek lisesi mezunu olduktan sonra çoğu kişi 2 yıllık üniversite kazanır. Barajı geçerseniz gidersiniz. Fakat iş olayina gelince 2 yıllık mezunuyum derseniz, işvereniniz sizi almaz. Meslek Liselerinde eğitim yoktur. Ben meslek Lisesinden düz liseye geçiş yapmış biriyim. Mesleki öğretmenler, size görev verir, işte bilmem şöyle böyle yap, sonra gider öğretmenler odasına, oraya buraya dolaşır. Ders bitimine 10 dakika kala gelir, not verir yollar. Adam size hiçbirşey öğretmemiştir. Bu arada, meslek lisesine gidiyorsaniz, ODTÜ, İTÜ, BOGAZICI, gibi yerleri unutun. Hatta baraji bile gecemeyceksiniz. Çünkü eski meslek lisemden sadece 780 kisi girmiş ve 89 kişi barajı geçmiş. Baraj puanıda 180.

  Düz liselerden-Meslek liselerine geçmek isteyenler için,
  Ilk öncelikle sizin biraz şansınız daha az, gidip internetten araştırmayin, gidip okul müdürleri ile konuşun, kibar olun, kendinizi acindirin. Müdürler görmüş adamlardir. Meslek liselerine geçiş yok diye birşey yok. Aramizda kalsin ama biraz küçük bir cuzi miktar ile rahatlikla girersiniz. Ilk once tek başıniza gidin konuşun, zaten meslekten-düz liseye geçmekt isteyen adam, isteklidir, azimlidir, o kişi üniversiteyi kazanacak potansiyel vardır. O kişiyi tebrik de ederim. Müdürle konuşun, universiteyi kazanmak istediğinizi söyleyin, azimli olduğunuzu belli edin. Özellikle kibar olun. Gidiphanzo gibi söylerseniz. O adam sizi direk cayciya yollar, sap gibi konuşursunuz. İnternetten hiçbirşey öğrenemessiniz. Size herzaman kurallardan bahsederler. Sizde kuralları esnetmenin bir yolunu bulacaksıniz

 7. benim derslerin çok iyi ama düz lisede okumaya devam edersem bir bölüm kazanacağıma inan mı yorum buyüzden 10. sınıfın 2. dönemi meslek lisesine geçiş yapılabiliyormu ve yapılıyorsa 1.dönemdeki derslerden sorumluluklu nasıl olacak meslekte gitmek istetiğim bölüm gıda teknolojisi ve şimdi düzde sayısal okuyorum karnedede takdir aldım ne yapıcağımı bilmiyorum ne olur acele bir sonuç istiyorum yardııııııııııııımmmmmmmmmmmmmmm

 8. ya arkadaşlar ben meslek lisesindde okuyom ve düz lisye geçmek isitom geçiş hakkım varmı 10 sınıfın 2. doneminden itibaren düz lisye geçmek istiyom bu mümkünmü acaba ya

 9. Ben düz lise okuyorum.Sınıfta kalırım diye cok korkuyorum.Meslek liselerine gecmek istiyorum.Düz liseden birşey olacagıma mesleğim olsa.

 10. Ben düz lise okuyorum 12 ye gectim derslerim iyi hic kalmadim sinifta meslek lisesine gecmek istiyorum bu mümkünmudur bilen birisi lütfen söylesin.

 11. ben 9. sınıf ögrencisiyim ve busene sınıfta kaldım ve bn meslek lisesine geçmek istiyorum ama derslerim 9. sınıfta çok kötü sizce meslege geçebilirmiyim cevaplarınızı bekliyorum acil yazarmısınız

 12. arkadaslar sokullu lisesindeyım . ve kaldım sınıfta . Meslege gecıs yapmak ıstıyorum nasıl yapabılırım ? ve meslege gecıs oluyomu kalıncaa (((:

 13. Her hangi Bir meslek lisesine gidiyorsunuz veya meslek eğitim merkezlerine tabiki bu gittiğin okullarda okumak veya girmek istediğin bölüm olmalı.Girmek istediğin bölüm her hangi bir iş yerinde sigortalı olarak belli bir kotası var o süre zarfında o işi yaptığına karşılık iş yerinden onaylı belge vergi dairesi vs gibi işlemleri yapıp müracat ettiğiniz yere veriyorsunuz.Evrakları verdiğiniz yer okulda denklik kuruluna giriyor evraklarınız.Lise mezunu olmanız dolaysıyla bir çok derslerden muaf oluyorsunuz özellikle kültür derslerinden.Kuruldan çıktıktan sonra geriye kalan dersleri yanılmıyorsam haftada 3 gün yüz yüze eğitime katılıyorsunuz bu 2 yıl sürüyor bunun sonucunda Meslek Lisesi diplomasına kavuşmuş olursunuz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz