Eski Çağlarda Antalya’nın Önemli Şehirleri Nelerdir ?

0
81

Antalya, Antik Çağın Pam filya ve Lykia eyaletlerinin üzerin­de kurulmuş bir ilimizdir. Bu eyaletler, bugünkü Antalya ili­nin takriben doğu ve batı bölüm­lerine tekabül eder. Antalya çevresinde birçok mühim eski şe­hir harabesi vardır. Bu durum, Antalya ilimizi birinci sınıf bir turistik merkez haline koymak­tadır. Bu harabelerden başlıcaları şunlardır :

 

ASPENDOS (BELKIS): Antalya şehrinin 46 km. kuzeydoğusunda, Serik kasabası­nın kuzeyinde, Köprü Çayının az batısı n-dadır. 7.500 kişilik eski açık hava tiyat­rosu ünlüdür. Her yıl mayısın üçüncü haftasında Belkıs Festivali yapılır.

SİDE: Antalyamn 80 km. doğusunda, Ma­navgat’ın az batısında Akdeniz kıyısında-dır. Yunan, Roma ve Bizans devirlerin­de Side, çok büyük bir liman ve ticaret merkezi idi. Büyük bir açıkhava tiyat­rosu olup, şehrin agorasında çok değerli heykeller vardır.

PERGE: Antalya’nın 18 km. kuzeydoğu­sunda, Aksu Çayının az batısmdadır. Şimdi «Murtuna» deniyor. 12 000 kişilik tiyatrosu ve Artemis Mabedi ünlüdür.

KSANTOS: Muğla ili sınırı üzerinde bu­günkü Kınık’tır. Kocaçay’ın doğu kıyısı­na yakındır. Lidyalılar Çağında kurul­muş olan Ksantos harabeleri hâlâ ayak­tadır.

TERMESSOS: Antalya’nın 30 km. kuzey­batısında, Boğaç Suyu yakınlarındadır. Antik Çağda çok müstahkem bir kalesi olan Termessos’un 4 200 kişilik tarihî / açık hava tiyatrosu vardır.

Önceki MakaleAntalya’nın Mesire Yerleri Nelerdir
Sonraki MakaleAlanya’nın Tarihi Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz