Evliya Çelebi Gözüyle İzmit

0
136

evliya çelebiEvliya Çelebi 1640 da İzmit’i bize anlatır. Şehirde 1100 dükkân, 200 kereste depom okluğunu, canlı ticaret merkezi bulunduğu­nu söyler. 1873 te Haydarpaşa – izmit de» miryolunun fişletmeye açılmasıj bir müddet­ten beri canlılığını kaybeden şehri |yeniden kalkındırmıştır.

İzmit, Birinci Cihan Savaşandan sonra 6 temmuz 1920 de ingiliz ve Yunanlılar tara­fından işgal edilmiştir. 27 haziran 1921 de yani 11 ay, 22 gün sonra şehir, Ankara hü­kümeti tarafından geri alınmıştır.

Cihan Savaşandan zarar gören şehir, Cumhuriyet devrinde en fazla kalkınan Anadolu şehir­lerinden biri olmuştur. Şehir ve civarında önemli sanayi dallarının kurulması, bunun birinci sebebidir.

Gölcük şehri de son za­manlarda çok gelişmiş ve Türk donanmasının başlıca üssü haline gelmiş, modern te­sisler yapılmıştır.

İzmit ve Gölcük, hızla ge­lişmeye devam etmektedirler. Yeni kuru­lan sanayi tesisleri ve fabrikalarla Kocaeli. Türkiye’nin en önemli endüstri sahaların­dan biri olmak yolundadır. Bu yüzden en­düstrinin toplandığı bütün sahalar gibi nü­fus da gittikçe kesüleşmektedir.

Önceki Makaleİzmit’in Nesi Meşhurdur
Sonraki MakaleSakarya Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz