Sakarya Hakkında Bilgi

0
147

Sakarya.8Sakarya ovalık alanların geniş yer tuttuğu bir ilimizdir. Bu ovalar içinde en önemlisi Ada pazarı Orasıdır. Akova adiyle de anılan bu geniş düzlük, güneyden kuzeye doğru hafif bir şekilde alçalır. Ovanın muhtelif yerle-rinde yer yer münferit tepelere raslanır.

Adapazarı şehrinin güneyindeki Erenler Te­pesi (75 m.) ile Alibey Tepesi (112 m.), şehrin doğusundaki 85 rakımlı Hire Dağı veya Tersiye Tepesi bunların en belli başlı» larau teşkil eder. Adapazarı Ovası doğuya doğru Hendek istikametinde» güneydoğuya doğru Akyazı istikametinde bir körfez şek­linde uzanır.

Ovayı çevreliyen yükseldikler arasında en yükseklerine güneyde raslanır. Karadağ – Keremali dağları adı verilen bu kütleler akarsular tarafından yer yer derin bir şekilde parçalanmışlardır. Yüksek kütle ile ova arasında basık tepelerden meydana gelen bir saha usanır. Bn tepelik şerit, Akvam civarından başlıyarak, Sananca Golü’ne kadar devam eder. Keremli Dağı ûaerindeki Dikmen Tepesi (1720 m.) ilin en yüksek noktasını teşkil eder.                                                                                             |

Adapazarı ovası, doğada Çamdağ kütlesi ile tahdit edilmiştir. Çamdağ fazla yüksek kütle değildir. En yüksek noktalan Kel Tepe (800 m.) ile 880 m. yüksekliğindeki Çamdağı Tepesidir.Ovanın batı kenarı, Kocaeli yaylasının doğu nihayetiyle sınırlanır. Denizden 33 metre yükseklikte bulunan Adapazarı Ovası ile Karadeniz arasında yay­la görünüşünde olan bir saha yer alır.

Bu alanda ban çukur alanlar da bulunur ki, bunların en genişi Söğütlü Ovasıdır. Deniz­den yüksekliği ancak 16 metre kadar olan bu ovanın büyük bir kısmı kıs aylarında ba­taklık haline gelir. Yayla sathında yükselen dağların en önemlisi ise 357 metre yüksek» ligindeki Oflak Dağı’dır.

Sakarya ilinin en kuzey kesimini ise, Ka­radeniz ile yukarıda adı geçen yayla arasın­da kalan kumsal, bir kıyı ovası meydana getirir.

Önceki MakaleEvliya Çelebi Gözüyle İzmit
Sonraki MakaleSakarya İklimi Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz