Evsel atıklar ve geri dönüşüm

0
485

Evsel atıklar ve geri dönüşüm, evsel atıklar nasıl geri dönüştürülür.

Evlerimizde günlük hayatta pek çok atık, madde çıkmaktadır, bu atık maddeler yani evsel atıklarımızın geri dönüşümü çok önemlidir.

Sadece evlerimizden çıkan atıkları geri dönüşüme kazandırarak, pek çok enerji tasarrufunda bulunarak ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz.

Evlerimizden çıkardığımız evsel atıklar için bizler öncelikle atıklarımızı kağıt, cam, metal, plastik gibi sınıflara ayırarak çöpe atmalıyız.

Bu şekilde yaptığımız taktirde ülke ekonomisine ciddi şekilde katkı sağlanır.

Evsel atıklarımızın geri dönüşümü kazandırılması için benim fikrim, her mahallede atık alan robotlar konularak, robotların metal, demir, plastikleri ayrıştırıp müşteriye cüzi miktarlarda sembolik olarak kg başına 0,50  TL şeklinde bir ödeme yapması, pek çok vatandaşın atık madde ayrıştırmasında bilinç kazandırılabilir.

Bu bilinç ile birlikte ülke ekonomisinde ciddi şekilde gelişmeler yaşanır, her yıl milyarlarca ton atık gıdanın ayrıştırılması ve geri dönüşüme kazandırılması ekonomimiz için büyük önem taşımaktadır.

GERİ DÖNÜŞÜM

Evsel atık olan maddelerin tekrar kullanılabilmesi için geri kazandırılması işlemine denilir, böylece gereksiz enerji kullanımından kurtulmuş oluruz ve enerjimizi daha doğru yerlerde harcarız.

 

Önceki MakaleTümsek aynada kalın kenarlı mercek mi yoksa ince kenarlı mercek mi bulunur?
Sonraki MakaleSes yalıtımının önemi nedir kısaca

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz