Gastrulasyon Evresinde Meydana Gelen Değişiklikler

0
990
Gastrulasyon nedir

Gastrulasyon evresinde meydana gelen değişiklikler nelerdir?

Gastrulasyon nedir

Bu evrede yani Gastrulasyon’da görülen, meydana gelen değişiklikleri iyi bir şekilde analiz edebilmemiz için öncelikle bu evrede hangi değişikliklerin olduğunu öğrenelim;

Blastula oluştuktan bir süre sonra embriyonun alt bölümündeki hücreler, blastula boşluğuna doğru bir girinti oluşturur. Hücre göçüyle oluşan girinti, üstteki hücre tabakasıyla birleşene kadar devam eder. Bu evreye gastrulasyon, bu evredeki embriyoya da gastrula adı verilir.

Gastrulasyonun başlaması ile blatosöl boşluğu ortadan kalkarak bütün gelişme boyunca kalıcı olan gastrula boşluğu (ilk sindirim boşluğu) meydana gelir. Bu boşluğun dışarı açılan kısmı blastopor (ilk ağız) adını alır. Gastrula boşluğu gelişme ilerledikçe sindirim borusunu, blastopor ise ağzı meydana getirir. Gastrula evresinde embriyo iç içe geçmiş iki boru biçimindedir.

 

gastrulasyon evresinde meydana gelen değişiklikler
gastrulasyon evresinde meydana gelen değişiklikler

Gastrulasyon evresinde meydana gelen değişiklikler

Blastula oluştuktan bir süre sonra embriyonun alt bölümündeki hücreler, blastula boşluğuna doğru bir girinti oluşturur. Hücre göçüyle oluşan girinti, üstteki hücre tabakasıyla birleşene kadar devam eder. Bu evreye gastrulasyon denir. Gastrula evresinde embriyo iç içe geçmiş iki boru biçimindedir.

Önceki MakaleSegmentasyon Sırasında Neler Gözlenir?
Sonraki Makaleİnsan Embriyosunda Vitellüs Kesesi Neden Küçüktür

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz