Gazete haberi belirleyin, Yazarın görüşlerini haberden ayırt edin

0
48
gazete haberi belirleyin, yazarın görüşlerini haberden ayırt ediniz
gazete haberi belirleyin, yazarın görüşlerini haberden ayırt ediniz

Bir gazete haberi belirleyiniz. Haberi yazan kişinin görüşlerini haberden ayırt ediniz. Sosyal bilgiler 6. sınıf hazırlık çalışması ödevi.

Aşağıdaki Yaz Yağmuru’nun Getirdiği Felaket adlı gazete haberinde, yazarın kendi görüşleri de yer almaktadır, bunları aşağıda ayrı ayrı bulabilirsiniz.

 

Yaz Yağmuru’nun Getirdiği Felaket

Pazar günü Ankara’da sabah saatlerinde aniden başlayan yağmur alt geçitlerin göllenmesine neden olurken,  birçok kazayı da beraberinde getirdi.

Olay Pazar sabahı Ankara ve civarlarında yoğun şekilde başlayan yağmurun sonucunda meydana geldi,  alt geçitler göllendi, yollar adeta dere yatağına dönüştü ve sel suyu araçları sürükledi.

Aniden başlayan yağmur ile 100 den fazla araç kullanılamaz hale geldi, birçok işyeri zarar gördü. Uzun zamandır mevsim normallerinin çok çok üstünde seyreden hava sıcaklıkları beraberinde yaz yağmurlarını getirdi. Aslında gerek meteoroloji uzun süreden beri şiddetli yağmurlara dikkat şeklinde uyarılar yapıyordu fakat halk buna aldırış etmeden havaların ısınmasıyla kendini piknik alanlarına attı. Sonuç olarak da aniden bastıran yağmur ile ortalık savaş alanına döndü. Neyse ki bu korkunç felakette herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Yazarın Görüşleri

Bu parçada yazarın görüşleri şu şekildedir ;

“Uzun zamandır mevsim normallerinin çok çok üstünde seyreden hava sıcaklıkları beraberinde yaz yağmurlarını getirdi. Aslında gerek meteoroloji uzun süreden beri şiddetli yağmurlara dikkat şeklinde uyarılar yapıyordu fakat halk buna aldırış etmeden havaların ısınmasıyla kendini piknik alanlarına attı. Sonuç olarak da aniden bastıran yağmur ile ortalık savaş alanına döndü. Neyse ki bu korkunç felakette herhangi bir can kaybı yaşanmadı.”

Önceki MakaleAtatürk, yaptığı bilimsel çalışmalarda neyi hedeflemektedir?
Sonraki MakaleKütüphanede aradığınız bilgiye ulaşmak için neler yaparsınız?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz