Gazneliler hakkında bilgi

0
367
gazneliler hakkında bilgi

Gazneliler hakkında bilgi, gazneli devleti kurucusu kimdir.

gazneliler hakkında bilgi

GAZNELİLER
Gazneliler Alp Tigin tarafından Gazne şehrinde kurulmuştur. Başkentleri Gazze şehridir. En güçlü, en parlak ve en önemli dönemleri Gazneli Mahmut dönemidir. Bu dönemi bu kadar önemli kılan gelişmeler, Gazneli Mahmut Hindistan’a 17 tane sefer yapmıştır ve Hindistan’da İslamiyet’in yayılmasını sağlamıştır. Aynı zamanda Hindistanda Türk kültürünün de yayılmasını sağlamıştır.

Gazneli Mahmut’ın Hindistan’a düzenlediği seferlerin bir de ekonomik açıdan önemi vardır, 17 sefer sonucunda Gazneliler ekonomik açıdan oldukça büyük güç kazanmıştır, Hindistan’a yapılan her sefer sonrasında oradaki ekonomik kaynaklar Gazneli devletine getirilmiş bu da Gaznelileri ekonomik açıdan güçlendirmiştir.

Gazneli Mahmut Abbasi halifesini şiilerin baskısından kurtarmıştır. Gazneli Mahmut Sultan ünvanını kullanan ilk Türk hükümdardır.
Gazneliler resmi dil olarak Arapçayı kullanmışlardır. Gazneliler ordularında fil kullanmışlardır, yani güçlü bir ordu yapısı vardır, günümüzde tank neyi ifade ediyorsa o dönemde de filler onu ifade etmektedir.

Gazneliler dandanakan savaşı sonrasında yıkılma süreci içine girmişlerdir, kısa bir süre sonra tarih sahnesinden silinecektir. Gazneliler Dandanakan savaşını Büyük Selçuklu Devleti ile yapmışlardır. Büyük selçuklu devleti kurulma süreci içine girerken, Gazneliler yıkılma sürecine girecek ve yıkılacaktır.

Önceki Makale15 temmuz demokrasi zaferi ile ilgili şiirler
Sonraki MakaleBüyük selçuklu devleti hakkında bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz