Gece Uykuda Ele Kına Yakılması Nedir ? Neden Olur ?

41
13501
Gece Uykuda Ele Kına Yakılması Nedir Neden Olur
uykuda ele kına yakılması

Merhaba değerli okurlar şimdi biraz farklı doğaüstü bir yazı ile karşınızdayız, çok farklı diyorum çünkü bu açıklanamayan bir olay. Gece uykuda uyurken bazı insanların eline bazılarının ayaklarına kına yakılıyor. Bende bunu yeni öğrenmiş bulunmaktayım. Oldukça şaşılacak bir durum. Sitemize gelen yorumlardan birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum değerli okurlar, hani inanmayanlar vardır belki, sitemize bazı konulara aldığımız gece uykuda kına yakılması ile ilgili yorumlar..

Ziyaretçilerimizden gelen Uykuda Kına Yakılması ile ilgili yorumlar.

.. bundan 2 yıl önce oğlum gece uykusunda ne gördüğünü hatırlamıyo sabah kalkınca elleri benek benek kına ve kına kokusu vardı biz çok korktuk bu durumdan yıkadık kolanya döktük kokusu gitti ama kına izleri 3 günde gitti.

… benım mubarek aylarda kandıl gecesınde 9 yasındakı oglumla benım ayagımıza kına yakılmıs.bu 3kez oldu .bunlar hep mubarek aylarda oldu.

..ben sabah kalktığımda elimde kına olduğunu gördüm ama gece yatmadan yoktu bunun sırrı nedir ayrıca ben 13 yaşındayım.

Uykuda Ele ve Ayaklara Kına Yakılması

Şimdi olaya 2 türlü bakacak olursak birincisi şu şekilde olabilir; hepimizin bildiği gibi vücüt ve ruh bağımlıdır ancak belli bir zamana kadar, insan rüya alemine ruhuyla dalar, vucut sabittir ancak aradaki bağ hiçbir zaman tam olarak kopmaz, örneğin rüyada yüksek bir binadan atladığınızda aynı hissi yataktada hissedersiniz ve zıplarsınız (arasıra başıma gelmiş bir şey) aynı şekilde istemsiz olarak kabus gördüğümüzde el kol hareketleri yapmamız yada ona bağlı olarak konuşmamız hareket etmemiz bunlara örnektir. insan çok az rüyasını hatırlar, uyku esnasında binlerce onbinlerce rüyadan sadece bir kaçı hatırlanır; bazende öyle alemlere dalarki rüya esnasında tıpkı rüyada zıplamak gibi; korkmak gibi bir iz kanıt bırakır, buda genelde kına şeklinde yansır vucuda, bu aslında inanılmaz bir bağın olduğunu ve 2 aleminde adete iç içe olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Diğer bir taraftan bakacak olursak da, Rüyada kina görmek süsle yorumlanir. Rüyasinda eline kina yaktigini görmek, ziynete, süse düskün bir kisi olduguna isarettir. Rüyasinda baska birisinin eline kina yaktigini görmek, merhamet, sefkat ve müjde ile tabir olunur. Kirmani ye göre; kinayi bir kap içinde görmek, mal ve müjdedir. Ellerini veya ayaklarini kina ile boyadigini gören, Ailesini zengin eder. Bir rivayete göre de dinde fesattir. Diger bir rivayete göre, ailesine ait bazi isleri saklar. Sakalini kina ile boyamak, ibadeti gözleme, fakirligini halktan saklama, uzun ve hayirli ömür, Allah (cc) rizasi için çalismak seklinde yorumlanir. El ve ayaklarina kina koydugunu gören, kadin ise hileci olur. Bir rivayete göre kocasinin islerine hizmet eder. Eger boyamak seran mekruh ve kinadan baska bir seyle yapilirsa, gelinlerden gayrisi için hayirsizdir. Bir rivayete göre gelin için de iyi degildir. Kina yaktigini fakat tutmadigini görmek, halka göre meshur olan yani bilinen malini saklamaktir. Kinanin tuttugunu görmek, ayiplarinin gizli kalacagina delalet eder. Saç ve sakalini çamurla ve ona benzer seylerle boyadigini gören, halini olmayacak mazeretlerle örtmege çalisir, veya tiksindigi bir fenaliga ugrar. Vücudunun boyanmasi uygun olmayan yerlerini boyamak hayirli degildir Ancak ilaç için boyuyorsa buna diyecek yok. Bir baska rivayete göre de: Rüyada kina kisinin yapacagi isteki kabiliyetidir, Kina mal ve alideki zinetede isarettir.

Kına yakmakla alakalı Hadis-i Şerifler de vardır:

“Ebu Nuaym ve Bezzar’ın naklettiği hadis-i şerif de Efendimiz (as) :”Kına yakın. Zira güzelliğinizi, gençliğinizi ve nikah sevginizi arttırır.”

“Deylemî’nin naklettiği bir hadis-i şerif de ise Resûl-ü Ekrem (sav)) : ”İlk kına yakan İbrahim Peygamber’dir. Siyahla ilk boyanan da Firavundur.”

Müslim’in rivayet ettiği bir hadis-i şerif de ise yine Efendimiz (as): ”Kocası öle kadın (iddeti bitine kadar) süslü elbise giymez. Ziynet de takmaz, kına sürmez ve sürme çekmez.”

Deylemî’nin naklinde ki hadis de Efendimiz (sav) :”Boyanmanın en iyisi kına ile olandır.”
İbn-i Asakir’nin kaydettiği bir rivayette :”İhtiyarlığınızı kına ile giderin. Zira bu, yüzleriniz için güzellik, ağızlarınız için hoşluk, kadın için kuvvettir. Kına cennet ehlinin kokusunun seyyididir ve kına küfürle imanı ayırır.”

Deylemî’nin rivayet ettiği diğer bir hadis de; Resûl-ü Ekrem (sav) ;”Şunlar lut kavminin kötü ahlakındandırErkeklerin sakız çiğnemesi, yol üstünde misfak kullanmak, ıslık çalmak, güvercinle oynamak, erkeklerin parmaklarına kına yakması, bağrı açık gezmesi.”

Hâkim’in müstedrek’inde Efendimiz (sav):”Kına ile boyanın. Çünkü o güzel kokuludur ve korkuyu yatıştırır.

İbn-i Adi’nin rivayetinde ise Resul-ü Ekrem (as) “Saçlarınızı kınalayın ve Yahudilere benzemeyin.” buyuruyor.

Tabâranî ise şöyle bir hadis-i şerif rivayet eder: ”Peygamber Efendimiz, başından rahatsız olana “git hacamat ol”, ayağından rahatsız olana ,”git ayağına kına koy” derlerdi.”

İbn-i Mace: Efendimiz’den:”Bedeninde bir yara olursa üzerine kına korlardı.”

Beyhâkî ise şu hadis-i şerifi nakleder:”Kadının elinde kına eseri olmasını hoş görürlerdi.”

Görüldüğü gibi uykudan uyandığında elinde ayan-beyan kınalar görmek mutlak manasıyla hayra alamettir.
Selam ve dua ile inzar (Muhammet Kahraman)

Önceki MakaleBelediye İşçileri /Memur, Personel Maaşları Ne Kadar
Sonraki MakaleZiraat Türkiye Kupası 5. Tur Eşleşmeleri, Kura Sonuçları

41 Yorum Yapıldı

 1. Ben kucuktum ve uyandigimda iki ayaklarimda kinaliydi.Uyurken ruyami hatirliyorum kirmizi topragin ustunde yoruyordum ve sabah kalktigimda ayaklarimi gordum kinaliydilar.Iki hafta gecti o zaman cikti.Hocaya sorduk o da bilmiyordu cevabi yoktu.

 2. Arkadaşlar benimde aynı olay 2 kez başımdan geçti hatta şuan elimdede var ilk olduğunda bende korkmuştum ama bugün şunun farkına vardım bu leke kına değilmiş mandalinanın kabuğunun yağlı sulu bir kıvamı varya işte oymuş şöylekiDün gece mandalina soydum elimi yıkamadım birkaç saat sonra elimde o lekelerden çıktı. Bi baktım yorumlara tarihler genellikle kış aylarına ait yani mandalina mevsimine. Yani mandalina olmasa bile bu madde limon, portakal, muz vs birsürü meyvenin kavuğunda bulunuyor. Yani elime kına yakılmış mı serüvenim mandalinayla sonlandı .. kendinize iyi bakın

 3. Sabah uyandığında ellerinde kınaya benzer lekeler görenler in sayısı oldukça fazladır. Bu sabah bende ve kızımdada oldu. Bunun üzerine internet te kısa bir araştırma yaptım. Bir sürü değişik yorumlar var.Bunun sebebi muz lekesinden başka bir şey değil.

 4. 1 yıldan beri cinleri görüyorum
  hocadan muska yaptırdım ve yaklaşık 6 aydır cinleri görmüyordum. Bu sabahtan uyandığımda ayaklarım kınalıydı acaba kınayı cinler mi yaptı? Yine bana bulaşıyorlarmı

  • Benim ve ailemde 9 yıldır kina yakilmaktadydi.sürekli eşim beni öldürmek istiyordu ve bende halsizlik başladı.iğdır da bir slimle görüştüm.üç haramiler tarafından nisandigimizi yani cinler sahiplenmisler.yapman gereken ilk önce ayetel kursu,ihlas,felan ve nas sürelerini yatmadan önce oku…. ama önce abdest al ve deki; rabbim,, yerden göğe yukseyen,,, senin adını alip gökten yere inen, şeytanın şerrinden, cinlerin şerrinden,yarattıklarını şerrinden sana sevinirim hiç şüphesiz sen doğmadan dogrulmadin,,, sen bizim rabbimizsin ve tüm eserlerden sana siginirim,,, dedikten sonra ellerini ac duaları okuduktan sonra ellerine ufle ve ellerini tüm vicudusa sur ve abdestli yat eğer evliyken ilişkiye girerken dahi besmele çekin,,, bu dualar korur ama cinlerden kurtulmak için çok bilgin biri gerekiyor ama asla para verneyeceksin,,, bilesin ki para alanların da cinleri var ve direk musallat ediyorlar.. kesinlikle para vermemelidir… ben hala ariyorum

 5. Degerli kardeslerim basiniza gelen bu olay olaganustu degildir . Bunun Bi zati muhterem hoca efendi aciklamasini yapmistir bu kina cinler tarafindan yakilir onlarin kina gecesine denk gelmissiniz . Kalici degildir bi kac gune gecer merak etmeyin

 6. Ben bu olayı çok yaşadım 5 yaşındaki kızıma da oldu hocaya sordum evde namaz kılın ezan okuyun dua edin 3 harflilerin iyi niyetli olanlarida var kötü niyetli olanlarida bunu yapanlar iyi niyetli olanlar dedi bende aynen yapıyorum hocanın dediklerini birgün yatsı namazını kıldım sonra 5 yaşındaki kızımın uyurken eline kına yakildigini fark ettim ve hemen ezan okudum.Arada bi oluyo ama Allah korusun her türlü kötülüklerden bizi.

 7. Merhaba,
  47 yaşındayım ilk defa böyle bir şey başıma geldi sol elimdeki işaret parmağıma kına yakılmış arkadaşıma gösterdim evet sana kına yakmışlar gece dedi ve gerçekten kınaya kokuyor şaşırdım doğuruşu ne anlama gelir acaba

 8. Ben sila sabah kalktihimda elimde kina kokusu vardi ve kina anneme soyledim ve annemin ellindede kina vardi ben 11 yasindayim annemin ve benim ellimizde kina var

 9. Arkadaşlar bende bi tane dilek duası okumuştum okuyup bitirdikten 2 gün sonra sol elimde çıktı ve ben o gün hiç uyumamıştım arkadaşım bizdeydi sabah farkettim ertesi gün geçmişti korkulacak bişey olduğunu sanmıyorum .

 10. Merhaba, ilk defa başıma geliyor ve çok korkuyorum sabah uyandığımda parmağamın üstün de parmak izi büyüklüğün de kına var neden olur, ne yapmam lazım.

 11. 21 yaşındayım ilk defa başıma geldi sabah uyandığımda iki elimde kınalıydı ceviz kabuğunun lekesi falan diye düşündüm, paslı biyere dokundum sandım yok yani hiç birisi değil arkadaşa anlattım rüyada olmuştur dedi çok ilginç geldi resmen kına kokusu var ellerimde melekler yakarmış diyorlar mutlu oldum şimdide :D:D:D bir kaç güne geçer umarım.

 12. Kızım şimdi 17 yaşında. 6-7 yaşlarındaydı. Sabah kalktığında ellerinin avuç içlerini önce kendi farkedip yanıma geldi ve avuçlarını gösterdi. Bariz kınaydı emin olmak için kokladım. Koku kına kokusuydu. 2 defa oldu nu olay kızımda. Bu merakımı, Türkiye de tanınmış bir ilahiyatçıya şahsi telefonundan arayarak sordum. Bu tür şeyler olası şeylerdir. Diğer dünya diye tabir ettiğimiz yerde, bu dünya gibi eğlence ve düğünler olur. O dünya aleminde de bu dünyadan goçenler bulunur. Kızının yaşarken çok sevdiği bir buyuğunuzu rüyasında görmüş olabileceği, bir olasılık. O kişi çocuğu o alemden bir düğün veya eğlenceye götürüp kına yakmış olabileceği mümkündür. Şeklinde yorum yaptı. Hayırlı bir rüya olduğunu ve korkmamamızı söyledi. Paylaşayım dedim teşekkürler.

 13. 15 yasindayim. Iki defadir basima geliyor. Sol elimin belirsiz kesimlerinde minik kina lekeleri olusuyor. Uyuyup uyandigimda bir bakiyorum elim kinalanmis. Nedenini arastiriyorum her kafadan baska sesler cikiyor.

 14. Değerli okuyucular. Hurafelerle dolu civil civil yasantinizi bolmek gibi olmasin. Amacim fantastik dusuncelerinizi karartmak degil fakat yazmadan gecemedim. Eliniz de ayaginizda cikan ve kina zannttiginiz lekeler bir mantar cesididir. Tedavi gerektirmeden gecer. Kokusu aynen kinaya benzer. Patolojik bir inceleme sonucu bu lekelerin sebebi anlasilabilir.

  • Darvinci kardeş. Madem mantar hastalığı söz konusu. Neden herkesin elinde yada ayağında oluşuyor bu birinci sorumdu. Gelelim ikinci soruya madem ki mantar hastalığı bu aynı günde hem annede hem çocukta ayni bolgede oluşma olasılığıni matematiksel olarak hesaplarsak kaç milyonda bir denk gelme ihtimali vardır? Herşeye böyle darvin mantığıyla yaklaşmayın kardeşim biraz düşünerek konuşalım.

 15. es Selamın aleyküm bu olay benim bir tanıdığımin başına geldi bende bunu bilir kişi takva ehli bir zata sordum ve cvb ini verdi ve burda acikladigi gibi ne ruyadan uyaninca etkisinde kaldigindan olmasıdır nede ruya tabiri ile alakaldir ben size face adresimi yazıcam ordan sebebini isteyene söyleye bilirim burdan yazarsam sıkıntı olabilir niyetim ALLAH c.c için yardimci olmakdir lütfen yanlış anlaşılmasın adresim Ali tolga cimsit dir

 16. Benimde bu sabah uyandığımda her iki elimin işaret ve baş parmaklarına kına yakılmış gibi renk vardı.Çok şaşırdım bu duruma ama sonra çevremden bir çok kişiden duydum,melekler kına yakmış diye,bir iyiliğin karşılığı olarak olabilir deniyor,yani iyi bir şey diye çok duydum fakat bir arkadaşımdan da fal baktığı zaman çıktığını duydum,bu nedenle fal bakmadığını söyledi….

 17. 31 yasindayim benimde sağ elimde sabah uyandığımda kına gibi boyalıydı bende çok sasirdim üç gün oldu anca geçti şaşırtıcı bir olay buna mantar diyenlerde var büsürü yorum var araştırıyorum ha

 18. merhaba benim iki kizim suan izindeler ananelerinde ,ikisininde bir sabah kalktiklarinda sag bacaginda kina var resimli olarak göndderdiler ramazan ayinda kadir gecesinden önce oluyor bu durum ayri yataklarda yatan kizlar cok enteresant ikiside sag bacaklari kinali kizlar14- ve 15 yaslarindalar bu durumu bana aciklarmisiniz iki kizimda ayni geceoluyor bu durum

 19. Sahur a kalkdıgımda ıkı ayagımda ve ıkı elımde farklı sekıllerde kına gordum. Sag taraftakı el ve ayak da daha belırgın sekılde ama kına gıbı korkmuyordu .Bıraz haliyle korktumm..

 20. sabah uyandığımda elimde kına gibi dağılmış leke ler vardı sol elimde ise M harfi vardı
  ccok garip herkes farklı sekilde yorumluyor ama önemli olan içinizi bozmayın bence korkacak birşey yok

 21. ben 12 yaşındayım annem ve benim ellerimizde annemin parmaklarında benim tırnaklarımda çıkan bi tür leke fibi birşeydi ellerimi yıkamadan önce kına gibi kokuyordu sonra birkeresinde nihat hatipoluna da aynı soru sprulmuşru gece melekler uykumuzda bazı insanların ellerine kına yakıyolarmış aynı zamanda ayaklarımızada yakıyomuş

 22. 26 yasındayım cuma gecesi bugün sabah kalktım bendede benek benek hafiften kına var kokuyorda hala kendime gelemedim rüyamda bişeyde görmedim dün vaaz dinlerken baya korktum uyuyum dedim bari gider diye ama kına cıktı aklım basımdan gitti

 23. 19 yaşındayım daha öncede elimde 3 kez benek benek oldu ben kına yakmışlardır dedim geçtik bayramın ikinci günü sabah kalktığımda ayağım da 5 cm dağınık bir şekilde kına vardı sonra televizyonda bi hocadan duyduk bedenden ruh çıkarmış ve kendi aleminde düğüne gidermiş doğrumu

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz