Geçmişten günümüze ulaşım araçları

0
1568

Geçmişten günümüze ulaşım araçları nelerdir?  Ulaşım araçlarının geçmişten günümüze değişimi ve gelişimi hakkında bilgi.

Ulaşım araçları geçmişten günümüze pek çok değişim geçirdikten sonra bugün kullandığımız halini almıştır, eskiden insanlar ulaşımı sağlamak için tekerleğin bulunmasından sonra özellikle hayvanları kullanarak, tıpkı bir motor gibi hayvanları çeşitli arabaları çektirerek ulaşım sağlamaktaydılar, günümüzde ise artık son model fosil yakıtlı ve elektrik motorlu araçların yanında tren, uçak, gemi gibi araçlar ile ile ulaşım sağlanmaktadır.

tekerlek
tekerlek

Tekerleğin bulunması ile birlikte insanların yaşamları bir nebze de olsa rahatladığını söyleyebilriiz, tekerlek bulunduktan sonra insanlar kendi sırtlarında ve hayvanların sırtında taşıdıkları ağırlıkları, eşyaları, yükleri vs. artık küçük araçlar yaparak tekerleklerin üstünde taşımaya başlamış ve böylece kendi yüklerini hafifletmişlerdir.

Tekerleğin bulunuşu ile insanlar bu tekerleği farklı alanlarda kullanarak arabanın icadına ortam hazırladığı bilinmektedir, ancak tekerleği kim icat etti? yada tekerleği kim buldu? Sorularına verecek cevap net olarak yoktur, çünkü tekerleğin icadı çok eskilere dayanmaktadır, bilinen en eski tekerlek kalıntıları M.Ö 3000 – 2500 yıllarına aittir.

 

geçmişten günümüze ulaşım araçları
geçmişten günümüze ulaşım araçları
Önceki MakaleBilimsel ve teknolojik gelişmeler gelecekteki yaşamımızı nasıl etkileyecektir
Sonraki MakaleArtan hava kirliliği ile teknolojik gelişmeler arasındaki ilişki

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz