Hangi durumlarda sürtünme kuvveti yararlıdır

0
190

Sizce hangi durumlarda sürtünme kuvveti yararlıdır, sürtünme kuvveti hakkında bilgi, sürtünme kuvvetinin yararları,

Sürtünme kuvvetini yaşamımız içinde pek çok örnek olaylarla bu yazıda inceleyeceğiz değerli arkadaşlar, böylece sürtünme kuvvetinin yararlarını ve sosyal yaşamda kullanmış olduğumuz yerler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Sürtünme kuvvetinin yaşamımız için çok çok yararlı yönleri bulunmaktadır, örneğin bisikletimizi hatırlayalım frene bastığımızda lastiklere basınç yapan iki yönlü fren sistemi sayesinde tekerleğin yavaşlamasını sağlar ve böylece durmamızı sağlamış olur, yine aynı şekilde arabaların fren sistemlerini ele aldığımızda yolda giderken önümüze aniden birşey çıktığı zaman frene basarız ve arabamız yavaşlar ve dururuz. Bunların hepsi sürtünme kuvveti ile ortaya çıkmaktadır ve faydalı şeyler olarak bilinmektedir.

 

araç fren sistemi
araç fren sistemi

Soldaki fotoğrafı göz önüne alalım, solda yer alan fotoğrafta araçların tekerleklerini yavaşlatmak için kullanılan fren sistemi bulunmaktadır, pek çok noktalı olan düz alan disk şeklindedir, bunun her iki tarafında basınç yapan balatalar bulunur, frene basıtığımız zaman iki yönlü olarak diske basınç uygular ve böylece aracımızın yavaşlamasını sağlar. Frene sert basmamız durumunda ise çok kuvvetli basınç yaparak tekeri kilitler.

Önceki MakaleDüşmeye dayalı kazaların kış mevsiminde daha çok olmasının nedenini açıklayınız
Sonraki MakaleKuvvetin etkisinin olmadığı bir dünya sizce nasıl olurdu

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz