Kuvvetin etkisinin olmadığı bir dünya sizce nasıl olurdu

9
97

1.Kuvvetin etkisinin olmadığı bir dünya sizce nasıl olurdu?

Cevap : Kuvvetin etkisinin olmadığı bir dünyada yaşamın olması söz konusu değildir, çünkü kuvvet bir yerden bir yere hareket etmemizden tutun da yolculuk yapmamıza kadar her yerde vardır. Yiyecekleri yerken bile mevcuttur.

2. Dinamometreler, kuvvetin hangi etkisi kullanılarak yapılır?

Cevap : Dinamometreler kuvvetin etkisini kullanarak ortaya çıkmaktadırlar, böylece kuvvet uygulandığı zaman nekadar büyüklükte tahmin edilip, başka deneyler, başka yüzeylerde nasıl bir etki meydana getirecekleri konusun fikir sahibi olunabilmektedir.

3. Hangi tür yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır? Örneklerle açıklayınız.

Cevap : Prüzlü yüzeyler, yani sürtünmenin çok fazla olduğu yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır bu tür yüzeylerde kayma söz konusu olmaz yada çok az olur, örnek olarak; kışın buzlu karlı havalarda araçların lastiğine zincir takılır, lastikte bir prüz etkisi yani tümsekler çukurlar yaratılır, böylece araç buzun üstünde giderken, zincir buzun içine batar ve aracın kaymadan daha rahat yol almasını sağlar.

4. Cismin bir yüzey üzerinde hareketini kolaylaştırmak için neler yapılabilir?

Cevap : Cismin yüzey üstünde hareketini kolaylaştırmak için sürtünmeyi azaltmak gerekmektedir,böylece cisim yüzey üzernide kolaylıkla kayabilecek ve hareket kolaylığı sağlayacaktır, bilgisayar mauslarının altındaki ayaklar kaygan bir şekle sahiptir böylece, masa üzerinde, ve düz zeminlerde kolaylıklar hareket ederler.

5. Yuvarlanmakta olan misketin bir süre sonra durma nedeni nedir? Açıklayınız.

Cevap : Sürtünmenin hareket yönüne ters yönde kuvvet etki eder ve bir süre sonra misket durur.

Önceki MakaleHangi durumlarda sürtünme kuvveti yararlıdır
Sonraki MakaleKayyum atanması nedir, Kayyum ne demektir?

9 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz