Hayvansal, Bitkisel ve Madensel Besinler Nelerdir ? Nerelerde Bulunur

22
360

ansiklopediVücudumuzun yapısında; su, protein, yağ, madensel maddeler, şeker ve nişas­ta ile çok az bir miktarda da vitaminler vardır.

Buna göre, insanların alacağı besin çe­şitleri ve miktarları da yaklaşık olarak belirle­nebilir. Ancak insanların boy ve ağırlıkları­na, yaşlarına ve yaptıkları işlere göre ihti­yaçları olan besin maddeleri değişiktir.

Vücudumuzun ihtiyacı olan bu mad­deleri ise şu kaynaklardan sağlayabiliriz

Hayvansal besinler: Et, yumurta ve süt hayvanlardan elde edilir. Bu tür besin­ler içinde su, proteinler, yağlar, vitaminler ve bir miktar da, madensel tuzlar bulunur,

Bitkisel besinler: Ekmek, sebzeler ve meyveler bitkisel besinlerimizdir. Bu tür besinlerin içinde su, proteinler, yağlar, şe­ker, nişastalar, vitaminler ve madensel maddeler bulunur.

Madensel besinler: Madensel besinler çoğunlukla sofra tuzundan, sudan, sebze­lerden, süt, et ve meyvelerden alınır.

Bu besinlerden proteinler, su ve ma­densel tuzlar, vücutta yapıcı ve onarıcı olarak görev yaparlar. Besinlerin; vücudun büyüyüp gelişmesinde, yaraların ka­panmasında, önemli rolleri vardır. Protein­ler, aynı zamanda önemli bir enerji kay­nağıdır. Bu yüzden büyüme ve gelişme çağında olanların bu tür besinlerden bol­ca almaları gerekir. Et, süt, yumurta, no­hut, mercimek, fasulye gibi yiyecekler protein bakımından oldukça zengindir.

Vücudumuzun, özellikle diş ve kemik gibi sert dokularının çeşitli madensel be­sinlere ihtiyacı vardır. Bu besinler; demir, fosfor, iyot, tuz ve minerallerdir. Çeşitli bit­kilerden ve içtiğimiz sudan sağlanırlar. Bunlar, insan vücudu için en gerekli mad­delerdendir. İnsanlar suyu doğrudan ya da yedikleri çeşitli besinlerden alırlar.

Şeker, nişastalar ve yağlar, vücudumu­za enerji verici besinlerdir. Karbonhidrat­lar da denilen şeker ve nişastaların büyük bir bölümü bitkisel yiyeceklerden sağlanır.

Önceki MakaleMübaşirlik Mülakat Sınavı Sorularını Nereden Ulaşabilirim ?
Sonraki MakaleTomb Raider 2013 Çok Kasıyor

22 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz