Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Kurban Kesme Olayı Kısaca

0
461

Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail size neler hatırlatır?, Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Kurban Kesme Olayı Kısaca

Hz. İbrahim kendini Allah’a adamış, yumuşak kalpli birisidiydi. Gördüğü bir rüyada yıllar önce kendisinin eğer bir oğlu olursa oğlunu Allah yolunda kurban edeceğini söylemesi hatırlatılıyor ve oğlunu Allah yolunda kurban etmesi söyleniyordu.

Bu hususta Hz. İbrahim ve oğlunun yürek yakan bu sahnesi gerçekleşmek için yola koyuldu. Hz. İbrahim durumu oğluna anlattı ve sen ne dersin? diye sordu..

Oğlu Hz. İsmail ” Baba hiç çekinip düşünme Hakkın buyruğunu yerine getirmek için tereddüte düşme, sana Allah tarafından ne emrediliyorsa onu yap inşallah benim de sabırlı ve dayanıklı biri olduğumu göreceksin” der.

Ardından Hz. İbrahim oğlunu kurban etmek için yere yatırır, bıçağı taşa çalar ve taş ikiye ayrılır. Bıçağı oğlunun boğazına götürür ve bıçak kesmez, taşı ikiye ayıran bıçak narin bir boğazı kesmemektedir. İşte tamda bu sırada ;
“Ey ibrahim sen rüyana sadık kalıp Rabbine olan görevini yerine getirdin, göklerden kınalı bir koç iner, Hz. İbrahim’e oğlunu kurban etmemesi bu koçu kurban etmesi şeklinde göklerden ses yükselir..”

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here