İklim Elemanları Nelerdir ? Kısaca Bilgi, Konu Özeti

0
256


İKLİM ELEMANLARI

1. Sıcaklık
2. Nem ve yağış
3. Basınç ve rüzgar

Bir bölgenin günlük meteorolojik olaylarının bilinmesi iklim elemanlarına ait değerlerin günlük olarak tespiti sayesinde mümkün olur. Bir yerin iklimini belirlemede uzun yıllara ait değerlerin ortalamalarının bilinmesi gerekir. İklim elemanlarından sadece birini bilmek yeterli olmaz. Çünkü her iklim elemanının farklı özellikleri ve etkileri söz konusudur.


1. Sıcaklık:

Yeryüzünün güneşten aldığı ısı miktarıdır. Termometreyle ölçülür, birimi °C dir. Isı ise bir enerji biçimi olup kalori ile ölçülür.

İklim elemanları içerisinde en önemlisi sıcaklıktır. Diğer elemenları kontrol eden bir yapıdadır.

Atmosfer güneşten gelen enerjiden çok yeryü-zünden yansıyan ışınlarla ısınır. Bu yüzden yüksekle¬re doğru çıkıldıkça sıcaklık her 100 m de 0,5 °C azalır. Sıcaklık aynı zamanda yatay yönde de değişir.

Sıcaklık dağılımını gösteren haritalara izoterm haritaları denir. Aynı sıcaklığa sahip noktaların birleşti-rilmesiyle oluşmuş eğrilerdir. İzoterm haritaları günlük, aylık ve yıllık olarak çizilebilir. Dünya üzerinde sıcaklık dağılımları genelde yıllık ortalama izoterm haritaların¬dan ya da en sıcak en soğuk ayları temsil eden tem¬muz ve ocak izoterm haritalarından incelenebilir.

İzoterm haritaları ikiye ayrılır.

a. Gerçek İzoterm Haritaları:

Bu haritalarda ölçülen gerçek sıcaklıklar esas alınır, dolayısıyla yükseltinin yerşekillerinin (bakı ve eğim) etkisi gorulur.

b. İndirgenmiş İzoterm Haritaları:

Yükseltinin ortadan kaldırıldığı her yerin deniz seviyesinde (0 m) düşünülerek çizildiği haritalardır. Bu haritalarda yükseltinin etkisi görülmez.

Önceki Makale6. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları
Sonraki Makale6. Sınıf Matematik 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz