İletken ve yalıtkan maddeler nerelerde kullanılır

0
255

İletken ve  yalıtkan maddeler nerelerde kullanılır? 

İletken maddeler günlük hayatımızda elektrik enerjisini farklı noktalara iletmek için kullandığımız maddelerdir. Bu tür iletken özelliği olan  maddelere iletken maddeler adı verilir.

Günlük hayatımızda, enerji kaynağından çıkan elektrik akımı evimize kadar iletken maddelerle ulaşır. Sokağımıza yine iletken maddeler ile taşınır.

Bunun dışında evimizin içinde duvarların arkasında yer alan kablolar ile tüm odalara bu elektrik enerjisi dağıtılmış olur, prize taktığımız 3lü priz de yine iletkendir.

Ancak bu iletken maddelerin birbirine temasından kaçınmak ve olası kazaları önlemek için bir de yalıtkan maddelere ihtiyaç vardır.

Elektrik akımını oluşturan kabloların birbirine teması ile şasi dediğimiz olay meydana gelir ve cihazı yakar yada şalteri attırır bunu önlemek için yani kabloların birbirinden ayırmak için yalıtkan maddeler kullanılır.

Her elektrik kablosunun etrafı bu yüzden plastikle kaplıdır.

Yani sonuç olarak elektrik enerjisinin akımının olduğu her yerde hem iletken hemde yalıtkan maddeler olmak zorundadır.

Prizlerimizde, telefonumuzda, bilgisayarda, şalterde, arabada, buzdolabında, elektrikli su ısıtısıcında, ütüde.. Kısacası iletkenler ve yalıtkanlar elektriğin olduğu her yerde.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here