İnsanlara yardım amacıyla faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar

6
230

İnsanlara yardım amacıyla faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar nelerdir

Bu kurum ve kuruluşlar tamamen sosyal faaliyet gösterip hiçbir şekilde maddi bir karşılık beklemeden, yardıma muhtaç olan insanlara el uzatmak için kurulmuşlardır. Bu kurum ve kuruluşlardan bazılarına değinecek olursak eğer;

Kızılay; hepimiz biliriz ki sağlık konusundan sosyal yardımlaşmaya kadar tüm ihtiyaç sahiplerinin daima yanında olan bir kuruluştur. Hükümetin olağanüstü durumlarında, doğal afetler karşısında gerek yurt içi gerek yurt dışı daima yardıma hazırdır. Kan ihtiyaçları, aşevleri, hastahaneler açabilir. Bu alanlarda çalışmak için nitelikli insanlar yetiştirir.

Yeşilay; Bazı insanların alkol, uyuşturucu vb. kötü ve hayat kaybına neden olan alışkanlıkları bırakmaları için bu kişilere destek olan bir kuruluştur.

Türkiye Sağır ve Dilsizler Cemiyeti: Tüm engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmak, engelleri kaldırarak onları hayata daha çok dahil etmek ve ülkenin faydalı bireyleri haline getirmek için çalışan kuruluştur.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı: Bu kuruluşun amacı; sokağa terk edilmiş, sokakta yaşayan ve bir şekilde bütün zorluklara karşı sadece hayatta kalmaya çalışan çocuklara sahip çıkmaktır. Onları sahiplenerek ve hayatlarına güzel şartlar sunarak destek vermektedir.

İhtiyar Huzur Köşeleri Derneği (Huzurevleri): Kimsesi olmayan veya kimsesizliğe muhtaç bırakılan yaşlılarımızın maddi ya da manevi tüm ihtiyaçlarını karşılayan, aslında onlara artık tek ihtiyacı olan “Huzuru” sağlayan bir kuruluştur.

AKUT ( Arama Kurtarma Derneği): deprem, sel gibi doğal afetler ile karşılaşılması durumunda yaşanacak kazaları önlemek ve kayıpları bulmak için kurulmuştur.

Bunun gibi birçok vakıf ve kuruluşlar vardır. İşte bizim de görevimiz yardıma muhtaç kimsesiz çocuklarımızı, huzur isteyen yaşlılarımızı, engelli olan vatandaşlarımızı hayata kazandırmak, maddi ya da manevi olarak onların yanında olmak, bu tür hiçbir kuruluşlara destek olmak ya da en azından farkındalığı yaratmaktır. Bu bir insanlık görevi olarak görülmeli ve daima hatırlanmalıdır ki her birimiz bu kuruluşların desteğine bir gün muhtaç olabiliriz.

YEŞİM KÜTÜK

 

Önceki MakaleGeçmişten Günümüze Hangi Aydınlatma Araçları Kullanılmıştır
Sonraki MakaleTelefonun yaşamımıza getirdiği kolaylıklar

6 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz