internetten ücretsiz sabıka kaydı nasıl alınır, sorgulama nasıl yapılır ?

0
94

“Sabıka kaydı” nda devrim yaratan bir uygulama haberini sizlerle paylaşmak istiyorum, bir çoğumuz bazı kurumlara başvururken işe girerken çok lazım olan halk arasında “sabıka kaydı” diye bilinen “sabıka kaydı” ücretsiz olarak internetten alınarak gerekli kurum veya kuruluşlara verilebilecek.

Sürekli olarak sabıka kaydı kuyrukları oluşan ve önüne geçilemeyen bir istek olan, “sabıka kaydı” uygulaması sonunda “internet” üzerinden “ücretsiz” olarak alınabilecek.

Bu devrim yaratan uygulama hakkında detaylı bilgi..

Star gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre, hükümet, halk arasında sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil bilgilerinde, devrim niteliğinde düzenlemeyi hayata geçiriyor. Düzenleme ile, adli sicil bilgileri halka açılıyor.

Vatandaşlar güvenlik bilgilerini kullanarak adliyeye gitmedenve herhangi bir ücret ödemeden, ‘adli sicil kaydını’ görebilecek. Bu bilgileri, ayrıca ilgili kurumlara verebilecek.
Adli sicil sisteminde radikal değişiklik öngören düzenleme, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve arkadaşları tarafından önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan “torba yasa teklifinde” yer aldı.
Teklifin, 20. Maddesinde, 25 Mayıs 2005 tarih ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 13. Maddesi değiştirildi. Yapılan değişiklik ile birlikte, kamu kurumlarına ve gerçek kişilere adli sicil bilgilerini sorgulama hakkı verildi. Bu hak ile birlikte, bir anlamda adli sicil bilgileri halka açılmış oldu.

Kurum kendisi bakabilecek
Mevcut sistemde ise, adli sicil bilgilerini sorgulama yetkisi, mahkemelerde, hakim, mahkeme, Cumhuriyet Başsavcılığı ile Askeri Savcılıkta bulunuyor. Diğer kurumlar ise Adalet Bakanlığı’nın onayı ile sistemden sorgulama yapabiliyor. Vatandaşlar ise, adli sicil bilgileri için adliyeye giderek, belirli ücret karşılığında haklarındaki bilgileri alabiliyorlar. Yapılan düzenlemenin aynen Meclis tarafından da kabul edilmesi halinde, adli sicil bilgilerine kurumlar da ulaşabilecek.
Ücret ödemeye son

Tekklifte, adli sicil bilgilerinin gerçek kişilere de açılması da hüküm altına alındı. Buna göre, gerçek kişiler, kendileri hakkındaki adli sicil bilgilerini, güvenlik doğrulama araçlarını kullanarak sorgulayabilecek. Ve bilgileri, ilgili kurumlara sunabilecekler. Ayrıca, teklifte yapılan düzenleme ile adli sicil bilgilerin sorgulanmasından ücret alınmasına ilişkin hüküm tamamen kaldırıldı.

Önceki MakaleE devletten alınan sabıka kaydını onaylatmak gerekiyormu?
Sonraki MakalePetlas Lastik Fiyatları 2013

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz