Isı enerjisi maddelerde ne gibi değişikliklere neden olur

1
208
dondurma
dondurma

Isı enerjisi maddelerde ne gibi değişikliklere neden olur?

Isı enerjisi yaşamımızda hemen hemen her yerde karşımıza çıkan günlük yaşamda iç içe olduğumuz şeylerden birisidir ve aynı zamanda çokda önemlidir. Yeryüzünde ısının eritemeyeceği hiçbir madde yoktur, şuan üzerine oturduğumuz sandalyenin demir kısımları dahil  hemen hemen pek çok şeyi ısı enerjisi ile şeklini değiştirebiliriz, tabi demir gibi son derece sağlam bir cismin erimesi için normal ısı yeterli değildir fabrika ortamlarında çok yüksek ısılar sayesinde demirleri eritmektedirler.

Isı enerjisine günlük yaşamdan örnek olarak margarin örneği verilebilir, yemek yaparken tavanın içine kaşıkla bıraktığımız margarin kısa süre sonra sıvı hale geçecektir, bu ısı enerjisinin maddeler üzerinde etkisine verilebilecek en iyi örnektir. Buzluktan çıkardığımız büyük bir buz parçası masanın üstünde kısa bir süre sonra su olacaktır, çünkü buzluk -5 yadani -10 derece iken, dışarısı yani odanın içi + bir değerdedir. Dolayısıyla buzun kısa bir süre sonra ısıya mağruz kalarak şekil değiştirmesini gözlemleyebiliriz.

Yaz aylarında yenilen en güzel yiyeceklerden birisi dondurmadır, dondurma yaz sıcağında serinletici bir etkiye sahiptir, hepimiz sıklıkla yeriz. Dondurma da yine ısı enerjisinin maddeler üzerindeki etkisine verilebilecek en güzel örneklerden bir diğeridir, dondurmanın saklandığı ortam ( – ) bir alan olduğu için ( + ) bir alana çıktığı zaman kısa süre içinde erimektedir.

Bununla birlikte evimizde yemek yaparken, etin pişmeden önce ve piştikten sonraki hali arasında ciddi derece farklılık olduğunu gözlemleriz işte bu yine ısının maddeler üzerindeki etkisine güzel bir örnektir.

Önceki MakaleBuhurizade Mustafa Itri Efendi Kimdir, Hayatı
Sonraki MakaleKışın deniz ve göl sularının donması, burada yaşayan canlıları nasıl etkiler?

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz