Ispanağın Faydaları nelerdir

0
100

Ispanağın Başlıca Faydaları şunlardır; Demir eksikliğine bağlı kansızlığa karşı ,depresyona bağlı yorgunluğa karşı , uykusuzluğa karşı , angsiyeteye karşı , antidepresan

Ispanak suyu ilavesi bazı etkin maddelerin bağırsaklarda emilmesini artırıcı ve kolaylaştırıcı rol oyna­makta, dolayısıyla etkin maddelerin işlevini de bu sayede arttırmaktadır. Bunun en güzel örneği kansızlığa karşı ıspanak-kereviz karışım kürüdür. Ispanağın ve kerevizin içerdiği demir miktarı hemen hemen aynı mik­tarlardadır, ancak tek başına ıspanak veya tek başına kereviz kürü uygulayarak kansızlığa karşı savaşmak mümkün değildir.

Ispanağın içerdiği oksalat ve fosfat demirin bağırsaklarda emilmesini engellemektedir. Dolayısıyla da demir açığımızı kapatma yerine, demir açığımızı arttırmış oluruz. Bir insanın günlük C-vitamini ihtiyacı 100 gram çiğ ıspanaktan rahatlıkla karşılanabilir. Ispanağı çiğ olarak tüketmek pek o kadar damağa hitap etme­yebilir. Ancak, ıspanağm haşlanması esnasında içerdiği C-vitamini de önemli ölçüde kaybolmaktadır. De­mirin bağırsaklarımız tarafından emilmesini kolaylaştırıcı yardımcı maddeyse C-vitaminidir. Sonuçta, ıspanağm içerdiği demir alımı haşlanmasından dolayı azalmaktadır. Çünkü haşlama esnasmda C-vitamini büyük oranda yok olmaktadır. Ancak, ıspanak-kereviz karışımı öylesine güçlü bir karışımdır ki, vücudu­muzdaki demir metabolizmasını en iyi şekilde aktive eder.

Hamilelik dönemlerinde demir eksikliği çeken anne adaylarının dünyaya getirdikleri çocuklar ileri yaşla­rında çok büyük bir olasılıkla (%85 – %90) yüksek tansiyon hastası olmaktadırlar. Bu nedenle hamile bayanla­rın özellikle hamileliklerinin ilk beşinci ayına kadar demir eksikliği çekmemelerine özen göstermeleri, dünyaya getirecekleri çocuklarının ileri yaşta yüksek tansiyon hastalığma yakalanmamaları açısından çok önemlidir.

Önceki Makale14 şubat sevgililer günü için birbirinden değişik en güzel mesajlar
Sonraki MakaleKarabaş Otunun Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz