işsizlik türleri nelerdir

0
1069

İşsizliğin beş temel türü bulunmaktadır. Bunlar friksiyonel işsizlik, yapısal işsizlik, konjönktürel işsizlik, iradi işsizlik, gayri iradi işsizlik, gizli işsizlik, olmak üzere 5 tanedir.

Bu işsizlik türlerinin açıklamaları şu şekildedir.
. İradi İşsizlik : Cari ücret düzeyinde ve mevcut piyasa koşullarında çalışmak istemeyen kişilerin oluşturduğu işsizliktir. Eğer işsizlerin işsizlik yardımı olarak aldığı ücret miktarı piyasada oluşan cari ücret düzeyinden daha fazla ise, işsiz kalanlar çalışmak istemezler. www.https://www.kisaozet.net/, Eğer insanlar part time (kısmi zamanlı) çalışma ücretiyle geçinebiliyorsa, diğer günlerde çalışmak istemeyecektir.

. Gayri İradi İşsizlik: İşsiz durumda olanların var olan çalışma koşullarında iş bulamamalarıdır.

. Friksiyonel İşsizlik: Bu tür işsizlik işçilerin daha iyi iş imkanları elde etmek veya daha yüksek ücretten yararlanmak amacıyla yer ve meslek değiştirmelerinden doğmaktadır. Kişiler bir çok nedene bağlı olarak işlerini ve yerlerini değiştirmek zorunda kalmaktadır. Yaşlı insanların emekli olarak işten ayrılmaları ile boşalan iş yerlerine gençlerin girmeleriyle veya yeni meslek edinen kişilerin çoğalması veya işçilerin yeteneklerinin gelişmesi iş yeri değişiminde önemli faktörlerdir.

. Konjönktürel İşsizlik: Ekonomideki konjonktüre bağlı olarak kendini gösteren işsizlik tütüdür. Ekonominin durgunluk dönemlerinde işsizlik artmakta ve genişleme dönemlerinde ise azalmaktadır. Konjonktürün genişleme döneminde mallara olan yurtiçi ve yurtdışı talep artmakta ve üretim çoğalmaktadır. Buna parelel olarak da istihdam genişlemesi yaşanmaktadır. Ekonomik krizler konjonktür eğrisinin depresyon dönemine denk gelmekte ve işletmeler üretim azalması nedeniyle işçileri işten çıkarmaktadırlar ve işsizlik artmaktadır.

. Yapısal İşsizlik: Bir ülkenin ekonomik yapısından veya toplam talebin bünyesinde meydana gelen değişmelerden kaynaklanır. Bazı üretim sektörleri gözde sektörler olarak görülür ve buralarda üretim artar. Ancak eski önemini yitiren üretim dallarında istihdam azalır.

Gizli işsizlik : Herhangi bir üretim dalında gereğinden fazla kişinin çalışması, veya bir kısım çalışanların üretime katkıda bulunmamaları durumunda ortaya çıkar.

Önceki MakaleGayri Safi Yurtiçi Hasıla Nedir Tanımı (GSYH)
Sonraki Makalevitesli bisiklet modelleri ve fiyatları 2012

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz