Kanola Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0
223
Kanola Yağı Nedir

Kanola Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?, Kanola Bitkisi Hakkında Bilgi, Kanola Yağı Nerelerde Kullanılır.

Kanola Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Kanola bitkisi

Kanola yağı, bir çeşit yağ bitkisi olan kanola ülkemizde de üretimi yapılmaktadır. Ayçiçek yağına alternatif olarak üretilmektedir. Yağ açığını karşılamak için üretilir. Kanola yağı, kanola bitkisinden elde edilmektedir. Kanola yağı ülke içinde üretildiği gibi dışarıdan ithal olarak da gelmektedir.

Kanola yağı hemen hemen her yerde kullanılabilir, yemeklerde, kızartmalarda, biyodizel yakıtı olarak pek çok alanda kullanılabilen bir üründür.

Kanola yağının sağlık üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde faydaları olduğu gibi zararları da gözlemlenmiştir.

KANOLA YAĞININ ZARARLARI

Kanola yağı kolza bitkisinin GDO’sunun değiştirilmesi ile elde edilen bitkiden üretilen bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kolza bitkisi çok zehirli bir bitkidir, o kadar zehirlidir ki hayvanlar bile uzak durmaktadırlar.

Kullanımının sanayiide günlük hayatta kullanımının yaygınlaşması üzerine yapılan araştırmalarda insan sağlığı üzerinde zararlı olduğuna rastlanmıştır.

Kalp hasarları, kansızlık, kabızlık, körlük, aşırı duyarlılık gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığı bilinmektedir. Hayvan yemlerinde bu bitkinin kullanılması neticesinde hayvanlarda deli dana hastalığı ortaya çıktığı bilinmektedir.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde de yine zararlı bir yağ olduğu gözlemlenmiştir. Kalp, böbrek gibi organlarda yağa bağlı olarak birtakım etkiler ortaya çıkmıştır. Bu yağ farelerin bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına da sebep olmuştur.

İçinde bulunan yoğun Erusik asit pek çok rahatsızlıklara sebep olurken kan dolaşım sistemini de bozmaktadır.

KANOLA YAĞININ FAYDALARI

Günümüzde piyasada yer alan Kanola yağlarının zararları etkilerinden arındırılmış insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz yönü olmadığı bilinmektedir.

Kanola yağlarındaki doymuş yağ oranının düşük olması bu bitkinin faydaları olarak görebileceğimiz bir özelliğidir. Bunun yanında Omega 3 yağ asidi içermesi de oldukça önemlidir.

Kanola yağının kötü kolestorolu engellediği de bilinen diğer faydaları arasındadır. Bunun altında yatan sebep ise tekli doymamış yağ oranının düşük olmasından kaynaklanır.

Ayçiçek yağına göre ısıya daha çok dayanıklı olduğu bilinir, bu da kızartmalarda iyi bir alternatiftir. Kızartma sonrası tat değişikliği oluşmamaktadır.

Yine de bunlara rağmen günlük yaşamda tercih edilen bir ürün değildir, bunun sebebi kanola yağını oluşturan kolza bitkisinin genetiğinin değiştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here