Kesici ve delici aletler neden sivri uçlu yapılır

0
137

Kesici ve delici aletler neden sivri uçlu yapılır, kesici aletler neden sivri uçludur, delici aletlerin ucu neden sivridir yada incedir.

Günlük hayatımızda yaşamımızı kolaylaştıran pek çok ürünler vardır bu ürünlerin aslında yeri küçüktür ancak büyük işler yaparlar, mesela bıçak.. Bıçak olmazsa nasıl keseriz ekmeğimizi, yada sucuğumuzu veya havucu ? Nasıl parçalayabiliriz evdeki kullanmadığımız bir bez parçasını.

Bıçak, vida, çivi gibi aletlerin uç kısımları incedir veya sivdidir böylelikle uygulandıkları cisime basınç maximum düzeye çıkar ve kısa süre içinde keser veya delme işlemini gerçekleştirir.

kesici ve delici aletler neden sivri ucludurBasınç uygulanan yere basınç uyguladığımız aletin tutunma yüzeyi geniş ise basınç az, tutunma yüzeyi az yani ince veya sivri ise basınç maximum düzeyde uygulanır.

Örneğin, defterden bir kağıt kopartınız ve halının üstüne koyun. Uçu açılmış sivri bir kalem ile biraz bastırın ve hemen delindiğini göreceksiniz kağıdın. Ardından pet şişe kapağı bulun, bu şişe kapağıyla bastırın.. Ne yaparsanız yapın pet şişe kapağıyla bastırsanız da üstüne de çıksanız delemezsiniz. Çünkü uygulanan basınç çok geniş bir alana yayılır, kalem ucuna göre bu yüzden basınç dağıldığı için delemezsiniz.

Sizler de aklınızdaki örnekleri yorum alanından yazabilirsiniz. İyi ödevler..

Önceki MakaleYaşlılık maaşı, aylığı nezaman alınır ayın kaçında?
Sonraki MakaleCismin sıvıda yüzmesi veya batması hangi koşullara bağlıdır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz