Kola Kanser Mi yapıyor ?

0
105

Ülkemizde ve dünyada soğuk içeceklerin başlıcası olan kola kanser mi yapıyor ? Kola ‘nın içerisinde bulunan bazı kimyasalların insan sağlığını tehdit ettiğini ve kanere neden olabileceği nedeniyle yasaklanması gerektiği öne sürüldü.

Kolada yer alan Karamel ve bazı kimyasal boya kimyasallarının insanlar üzerinde kansere neden olabileceği öne sürüldü.

Hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli deneyler ile Kola nın içerisinde yer alan kimyasalların çeşitli kanser türlerine neden olan bileşimleri ürettiği gözlemlendi.

HaberTürk‘ün haberine göre; CSPI, Gıda ve İlaç İdaresi’nden, koyu renkli diğer alkolsüz içeceklerde de kullanılan amonyak içeren karamellerin yasaklanmasını istedi. Dünyanın bir numaralı kola üreticisi Coca Cola ise kullandığı karamelin kansere neden olmadığını açıkladı. Şirket açıklamasında, kendi ürettikleri koladaki renklendirmenin pişerken ‘kararma reaksiyonu’ ile oluştuğunu ve bunun çeşitli yiyecek ve içeceklerde de bulunduğunu belirtti. CSPI, şeker ve amonyak arasındaki kimyasal reaksiyonun kanserojen madde üretebildiğini ve bunun da binlerce kanser vakasının nedeni olabileceğini belirtti. Amerikan Meşrubat Birliği ise, CSPI’nın açıklamasının ‘korkutma taktiği’ olduğunu iddia ederek, karamel gıda boyasında bulunan bileşimlerin insanlarda kansere neden olduğu yönünde bir kanıtın mevcut olmadığını öne sürdü.

Önceki Makaleİş bankası (Evlilik) İhtiyaç Kredisi
Sonraki MakaleHasan Şaş Siyasete Mi Gİriyor ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz