Kredi dosya masrafını geri alma, iade, örnek dilekçe

5
245

Kredi dosya masrafi iade, kredi dosya masrafını geri alma örnek dilekçe, kredi dosya masraf iade, dosya masrafı iade nasıl alınır, dosya masrafı geri nasıl alınır, bankadan dosya masrafını alma,

Bankalarla çok haşır neşir olan bir milletiz çarşıda yolda gezerken hemen hemen her banka nın pazar satıcısı gibi bankanın önünde bir standı ve orada millete kredi kartı ve kredi vermek için uğraşan insanlar sıkça gözümüze çarpıyor.

Tabi bizler de eğer ihtiyacımız varsa kredi aslında o an için uygun geliyor, ihtiyacımızı karşılamak için hepimiz krediye tamam diyoruz. Ve işlem sırasında dosya masrafı adı altında bizlerden masraf temin ediliyor, şimdi bu yazıda vermiş olduğumuz dosya masralarının geri iadesini nasıl yapıldığı konusunda sizlere anlatmak istiyorum elimden geldiğince, sizler sormak istediklerinizi alt kısımdan yorum kısmından sorabilirsiniz.

Dosya masrafı geri almak için sırasıyla yapılacak adımlar

1– Öncelikle dosya masrafını geri almak için dilekçe yazmanız gerekmektedir, bu dilekçe ile birlikte kredi çekilen bankanın şubesine başvurmanız gerekmektedir.
2-Bankaya yaptığınız Bu başvurudan olumlu sonuç alındığı takdirde kaymakalıklardaki tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir.
3-Eğer alacağınız 1.061 TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerine başvurmak gerekmektedir.
4-İlgili başvurudan sonra 1-3 ay arasında ancak sonuç alınmaktadır.
5-Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz etmek için 15 gün yasal süreleri oluyor.

Başvuru Nasıl Yapılır

Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği işlem masrafı adı altında toplanan paranın geri alınması için şu iki yolun izlenmesi gerekiyor:

1- Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin.

2- Banka parayı iade etmezse kaymakamlıkta hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor.

Kredi dosya masrafını geri alabilmek için tüketici hakem heyetine yazılması gereken dilekçenin örneği;

Not : Dilekçeye kesilen dosya masrafının makbuzunu eklemeniz tavsiye olunur.

 

……………………………BANKASI …………………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

………………nolu müşterinizim. Şubenizden  ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.
İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih
imza

Adı Soyadı

Önceki MakaleErkeklerde doğum izni süresi varmı ? Kaç gün
Sonraki MakaleNota vermek ne demek ? Bir Ülkeye Nota Vermek

5 Yorum Yapıldı

  1. ARKADAŞLAR BEN BUNDAN 2 AY ÖNCESİNE KADAR DOSYA MASRAFIMI GERİ ALDIM BAYA BAŞARILI BİR AVUKAT HERKESE ÖNERE BİLİRİM KUSKUSUZ GÜVENE BİLİRSİNİZ HİÇ BİR ÜCRETTE ALMIYORLAR. AV.*****

    • Bahar hanım merhabalar. Ben de yüksek miktarda dosya parası ödedim. Ancak ne yapacağımı bilmiyorum. Avukatınızın ismini bana mail v.b. bir yolla bildirmeniz mümkün olur mu acaba?

  2. ben 2005 te taşıt kıredisi aldım iş bankasından makbuzlarını bulamıyorum dosya parasını alabilirmiyim yada alabilmem için ne yapmam gerekiyor

  3. iş bankasından 2008 yılında 30 bin liralık kredi çekmiştim halen bunun parasını alabilir miyim kaç yıl geriye dönük yapılıyor bu ödemeler o konuda bilgi alabilir miyim ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz