Lidya ve Frikya Hakkında Bilgi

0
108

Lidya ve Frikya Hakkında Bilgi, Lİdra ile ilgili bilgiler, Frikya ile ilgili kısa bilgi,

Hititlerden sonra Anadoluda mühim siyasi varlık olarak Frikya ve Lidya devletleri görülür.

Hitit imparatorluğunun yıkılmasında birinci derecede rol oynayan Frikler Orta Anadoluda mühim bir kırallık kurmuşlardır. Başkentleri, bugünkü Beypazarı civarındaki Gordion idi.

Homeros destanlarında zengin ve güçlü bir kavim olarak anılan Frikyalılar’ın yerini M. Ö. 620 de Lidya Devleti al­mıştır.

Batı Anadolu’da kurulan Lidya, son Frikya kiralı iken öldürülen Adraste’nin mira­sının mühim kısmını toplamıştır. 180 yıl kadar devam eden Frikya Kırallığının ge­niş ölçüde medeni tesirini taşıyan Lidya, Krezüs devrinde dünyanın en zengin dev­letlerinden biri olmuştur. Bu zenginlik, ga­nimetten çok, ticaretle elde edilmişti.

Ati­na’nın ünlü devlet adamı Solon’un öğütle­rini dinlemesi Krezüs’ü yükselten sebepler arasındaydı. «Krezüs gibi zengin» sözü, atasözü gibi kullanılmıştır. Lidya Kıratlığının başkenti olan Sard (Sardes), Ege Denizi kı­yısında işlek bir liman ve Anadolu’nun en canlı ticaret merkezi idi. Lidy ahlar’ın tica­ri münasebetleri, tıpkı Fenikeliler’inki gibi, Karadeniz’den Mısır’a uzanıyor, bütün Ak­deniz havzasına yayılıyordu.

Transit ticaretinden çok zengin olan Lidyalılar, dünyada ilk defa olarak, madenden para kestirmişlerdir. Krezüs zamanında ke­silen bu altın ve gümüş sikkeler, çok rağ­bet görmüştür.

Bu sikkeler, bugünküler gi­bi değil, fasulye şeklindeydi. Bir altın sikke, 13.5 gümüş sikkeye eşit tutulmuştu.

 

Önceki Makaleİranlılar ve Yunanlılar Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleSu Abonelik Açtırma Ücreti Nekadar ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz