Mikroskop ne zaman keşfedildi ilk mikroskopla şimdiki arasında fark var mı?

6
391

Mikroskop nezaman keşfedildi ilk mikroskopla şimdiki arasında fark var mı?

İlk Mikroskop nezaman keşfedildi?

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan maddelerin yapılarını incelememize yarayan mikroskobun tarihi ve ilk olarak kim tarafından ne zaman keşfedildiğini öğreneceğiz bu yazıda. Mikroskop; İlk olarak XVII. yüzyılda kullanılıyordu ilk başlarda günümüzde olduğu gibi değildi elbette hem kullanım şekli hemde yaptığı işlev açısından günümüz mikroskobundan bayağı uzaktı.

Hollandalı Anton van leeuwenhoek’un icat ettiği tek mercekli basit mikroskoptan sonra, ilk karmaşık yapılı mikroskop 1590 yılında Zacharias Janssen tarafından bulunmuştur. Mikroskop incelenmek istenen maddelerin detaylı olarak yapısını incelememiz için günümüzde pek çok alanda hizmet vermektedir.

İlk mikroskopla şimdiki mikroskop arasındaki fark

ilk mikroskop
ilk mikroskop

mikroskop günümüz
mikroskop günümüz

İlk mikroskobun ortaya çıktığı dönemlerdeki günümüzdeki mikroskop arasında büyük bir fark vardır, gelişen teknoloji ile birlikte teknolojide gelişmeler mikroskobu da gelişmesini etkilemiştir, ilk ortaya çıktığında sadece belirli cisimler incelenirken, geliştirilerek homojen maddelerin incelenmesi de mümkün kılındı ayrıca daha küçük maddeleri daha çok büyütme imkanı sağladı.

Bakınız > Geçmişten günümüze mikroskop çeşitleri

Önceki MakaleMolekül, iyon element ve bileşik kavramları nedir?
Sonraki Makaleİnsan faaliyetleri çevreyi nasıl etkiler?

6 Yorum Yapıldı

  1. Ya bide bir şey sorucam şu okullar arası peygamber efendimizin yani hadis kitabıyla ilgili bir yarış varya işte sonuçları nerede olacak ne olur cevabını söyleyin en geç tarih 20 nisan

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz