Moğol İstilası Sonrasında Türk Dünyası, Cengiz Han ve Moğol Devleti

0
147

Moğol İstilası Sonrasında Türk Dünyası, Cengiz Han ve Moğol Devleti Hakkında Bilgi

Cengiz Han Ve Moğol Devleti (1206 -1227):

*  Asıl adı Temüçin olan Cengiz Han, Moğolca konuşan bütün kabileleri hakimiyetine alarak güçlü bir devlet kurmuştur.

*  Moğol Devleti kurulmadan önce aynı bölgede Kara Tatar adı verilen büyük bir Moğol kabilesinin bulunması, Çinlilerin Moğolları “Tatar” adıyla ifade etmelerine neden olmuştur.

*  Önce Çin üzerine yürüyen Cengiz Han Pekin’i ele geçirdikten sonra Batı’ya yönelmiş, Türk Devleti olan Harezmşahlar ile komşu olunmuştur.

*  Harezmşahlar ile ticari ilişkiler yüzünden savaş durumuna gelen Moğallar, bu ülkenin topraklarını ele geçirmişlerdir. En son Celalettin Harzemşah’ın Moğollarla mücadelesi de bir sonuç vermemiştir.

*  Moğolların batıya yönelmeleri sonucunda;

– Pekçok şehir yıkılmış olmakla birlikte Cengiz Han’ın oğulları .zamanında Türkistan – Çin – Horasan ve Marevaünnehir bölgeleri arasında ticaret gelişmiştir.

– Batı Çin’de islâmiyet yayılmıştır.

-Moğolların önünden kaçan Türkmenlerin pek çoğu Anadolu’ya yöneldiklerinden Anadolu’nun ebe­diyen Türk vatını olması gerçekleşmiştir.

*  özellikle Uygurların da etkisiyle Cengiz Han’ın ölümünden sonra büyük ölçüde Türk yurtlarında egemenlik kurmuş olan Moğollar, Türkleşmeye başlamıştır.

*  Moğollarda Devlet müesseseleri Türklerden alınmış olduğundan oluşturulan devletler Türk-Moğol tarzında hüküm sürmüşlerdir. Türk-Moğol Devleti zamanında üçüncü kez Türkler bir bayrak altında toplanmışlardır.

*  Cengiz Han ülkeyi oğulları arasında paylaştırmıştır. Cuci Kıpçak ülkesinin, Çağatay Türkistan’ın, ögeday doğu bölgelerinin, Tuluy ise Moğolistan’ın yönetimini üstlenmişlerdir.

 

Önceki MakaleUEFA Avrupa Ligi Eşleşmeleri ve Fenerbahçe’nin Rakibi Kim ?
Sonraki MakaleAltınorda Devleti Hakkında Kısa Özet Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz