Nasıl Nazar Değiyor ?

6
162
nazar nasıl değer
nazar nasıl değer
nazar nasıl değer

“Nazar değmesi” diye tabir edilen birisinin dikkatlice bakması sebebiyle ortaya çıktığına inanılan, genellikle kişinin üstünde bir kırgınlık, bitkinlik vb. bir rahatsızlık çıkması gibi sonuçları ile tabir edilen “Nazar değmesi” nasıl olur ?

Farklı lisanlarda “şeytan gözü” veya “şeytan bakışı” olarak da adlandırılan Nazar Değmesi’ne örnek olarak; bir annenin bebeğine yeni kıyafetler alması ve giydirerek çarşıya çıkması sonucu çarşıda birinin bebeği sevmesi sonucunda bebeğin eve gelip ishal olması nazar değmesi olarak adlandırılır. Burada kadın bebeği art niyet olmadan sevmiştir, nazar da genellikle kıskançlık ve çekememezlik gibi şeyler söz konusudur.

nazar nasıl değiyor
nazar nasıl değiyor

Nazar inancının ardındaki güç, bakışın ruhla bütünleşmesidir. Bakış konuşmaya göre daha etkilidir. İnsana tam odaklanır ve daha duygusaldır. Birçoğumuz arkamız dönük olduğumuz halde kalabalık içinden birinin bize baktığını hissetmişizdir.

Nazar değmesi ile ilgili olarak en çok kabul gören görüş, gözdeki yansımadır. Eğer karşınızdaki birinin gözlerine dikkatle bakarsanız, gözlerinde kendinizi görürsünüz. Eski insanlar sudan, aynadan yansıyan görüntülerinin kendi ruhları olduğuna inanıyorlardı. karşılaarındaki insanın gözleri içinde kendi küçük görüntülerini görünce tehlikede olduklarını, ruhlarının karşısındakinin gözleri içinde hapsolduğunu sanıyorlardı.

Bu korkunun dünya çapında genel bir inanca dönüşmesinin, şimdi Irak’ın bulunduğu topraklarda yaşamış eski Sümerlerden kaynaklandığı sanılıyor, Sümerlerin inançlarına göre bazı insanlar bakarak suları kurutabiliyor ve bu nedenle ölüme sebep olabilirlerdi. Sonradan bu inanç bir bakışla yaşayan şeyleri kurutabilme yönünden gelişti. örneğin, nazar değen çocukların ishal olup vücutlarının sıvı kaybetmesi, annelerin ve süt veren hayvanların sütlerinin kuruması, meyve ağaçlarının kuruması ve erkeklerin iktidarsız kalmaları vb. Görüldüğü gibi, bunların hepsinde de sıvı kaybı ve kuruma vardır.

nazar nasıl değer
nazar nasıl değer

Bu inanç doğuda Hindistan’a, batıda Portekiz ve İngiltere’ye, Kuzeyde iskandinavya’ya kadar yayıldı. Böylesi bir inanca sahip olmayan Amerika, Asya , Afrika ve Avustralya’ya ise kaşifler, denizciler ve göçmenler tarafından taşındı. Ama günümüzde hala Çin, Kore, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Amerika yerlilerinde, Afrika’da sahranın güneyinde böyle bir batıl inanç yoktur.

Doğu Akdeniz ve Ege kıyılarında bu inanca, mavi gözlü insanların daha fazla nazarlarının değdiği inancı da ilave edilmiştir. Bu yörelerde mavi gözlü insanların azlığı bunun sebebi sanılıyor. Bu nedenle buralarda nazarı geri itmek veya ayna gibi yansıtmak için mavi göz şeklinde, camdan yapılan nazarlıklar başta bebekler olmak üzere nazarın değebileceği düşünülen her yere takılmaktadır.

Önceki MakaleKavimler Göçü’nün Avrupa siyasi tarihi açısından sonuçları nelerdir?
Sonraki Makaleİlk Türk-İslam devletlerinin Orta Asya’da kurulanlardan farkı

6 Yorum Yapıldı

  1. Nazardan korunmak için nazar boncuğu takılması çok yanlış ve günah boncugun üzerindeki göz işareti yahudilere aittir şeytanın gözü olarak adlandırılır sakin takmayin bebeklerinize kendinize sevdiklerinize çok yanlış

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz