Neden yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin sindirilmesi gerekir

0
170
sindirim sistemi nasıl çalışır, sindirim sistemi hakkında bilgi
sindirim sistemi nasıl çalışır, sindirim sistemi hakkında bilgi

Neden yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin sindirilmesi gerekir? Vücudumuzun bu faaliyetinde hangi yapı ve organlar
görev alır?

Sindirim ağızda başlar ağzımızda yiyecekleri nekadar çiğneyeceğimizi kontrol edebiliriz, istediğimiz kadar çiğneyebiliriz, istediğimiz gibi parçalara ayırabiliriz ancak yutkunduktan yani mideye gönderdikten sonra bizim kontrolümüzden çıkar.

Yediğimiz ve içtiğimiz besinler ilk önce ağzımızda dişlerimizin yardımı ile en ufak parçacıklara ayrılır ve ardından yutkunarak mideye iner.

Vücudumuzdaki organların birçok çeşitli görevleri vardır örneğin, yukarıda belirttiğimiz gibi dişlerimiz yiyeceklerin parçalanmasını sağlar, midede oluşacak olan sindirime yardımcı olur aynı zamanda yutkınma esnasında daha rahat mideye indirmemizi sağlar.

Sindirim Sisteminin Organları

Ağız, diş, tükürük salgısı, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve son olarak anüs.

Yediğimiz içtiğimiz besinlerin sindirilmesi gerekir çünkü, vitaminler, mineraller gibi vücudumuzun ihtiyacı olan şeyler sindirim ile vücuda aktarılır.

Vücudumuzdaki enerjinin asıl kaynağı yediğimiz içtiğimiz besinler ve yiyeceklerdir, bu besinler sindirim yolu ile en ufak parçacıklara ayrılarak vücuda aktarılır, dolayısıyla vücudun hareket etmesi , büyümesi , kendi kendini yenilemesi gibi işlevlerin oluşabilmesi için sindirim sistemini sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir.

Önceki MakaleBöbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler
Sonraki MakaleBoşaltım Nedir Kısaca

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz