Oksijen ve karbon döngüsünde meydana gelen olumsuzlukların canlılar üzerindeki etkileri nelerdir

2
721
karbon ve oksijen döngüsü

Oksijen ve karbon döngüsünde meydana gelen olumsuzlukların canlılar üzerindeki etkileri nelerdir

karbon ve oksijen döngüsü

Canlıların yaşam kaynağıdır oksijen, canlıların oksijen olmadan yaşamlarını sürdürmeleri söz konusu değildir. Oksijen ve karbon döngüsünde meydana gelen birtakım olumsuzluklar canlıların yaşamlarını da olumsuz anlamda etkilemektedir.

Yaşana bu olumsuzluklar canlıların hayatlarını sağlıklı devam etmelerini de ciddi şekilde etkilemektedir. Bunun altında yatan temel sebep, fabrikaların ve insanların bilinnçsizce doğayı kirletmesi sonucu oluşur.

Oksijen suda ve toprakta, doğadaki gazların içinde %21 oranında bulunur. Oksijen canlıların almış oldukları besinleri enerjiye dönüştürebilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Oksijen ve karbon döngüsündeki olumsuzluklar canlıların hayatlarını tehlikeye atmaktadır.

Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için çevreyi kirletmemeli, doğanın kendi işleyiş biçimine müdahale etmemeli, bunu da doğanın dengesini bozmamakla başarabiliriz. Doğa kendi içinde işleyen bir sistemdir, kuşlar, böcekler, hayvanlar ve insanlar… Bu türler arasında doğayı en çok kirleten sırf kendi çıkarı için doğanın kirlenmesine göz yuman ne yazık ki insandır..

Bu yüzden doğaya sahip çıkmalı ve doğanın dengesini bozacak durumlardan kaçınmalı ve doğayı kirletmemeliyiz.

Önceki Makaleİstanbul motor fuarı (Motobike) nerede adresi 2017
Sonraki MakaleNüfus müdürlüğü sözleşmeli personel maaşı nekadar

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz