Oogenez sonucu neden dört tane yumurta hücresi oluşamaz

0
322

Oogenez sonucu neden dört tane yumurta hücresi oluşamaz
Oogenez
Yumurtalıkta bulunan yumurta ana hücrelerinden (2n) mayoz bölünmeyle yumurta hücrelerinin üretilmesine oogenez denir. Dişilerde yumurta hücresinin gelişimi anne rahmindeki yumurtalıkta başlar ve belirli bir yaşa kadar sürer.

Yeni doğan bir kız çocuğunun yumurtalıklarında birincil oosit hâlindeki hücre sayısı yaklaşık 300.000 kadardır. Bu yumurtalar ergenlik dönemine kadar birincil oosit olarak bekler. Ergenlik döneminden itibaren hormonların etkisiyle gelişimini tamamlar. Yumurtanın korunması ve beslenmesi yumurtalık tarafından sağlanır. Yumurtalıkta çok sayıda kesecik (folikül) bulunur. Her kesecikte bir tane birincil oosit vardır ve her ay çoğunlukla bir yumurta hücresi gelişerek döllenmenin gerçekleşeceği yumurta kanalına bırakılır.

2n kromozomlu oogonyumlar mayoz bölünmeye hazırlanarak birincil oosit adını alır. Birincil oositten Mayoz I sonunda biri büyük, diğeri küçük iki tane n kromozomlu hücre oluşur. Bunlardan küçük olan polar hücre (kutup hücresi), büyük olan ikincil oosit olarak adlandırılır. Sitoplazmanın büyük kısmı ikincil oositte toplanmıştır. Mayoz II sonunda, ikincil oositten biri büyük ve bol sitoplazmalı ootit, diğeri küçük polar hücresi olmak üzere iki haploit hücre oluşur.
Aynı anda Mayoz I’de oluşan polar hücre de bölünür ve ikincil polar hücrelerini oluşturur. Daha sonra polar hücrelerinin eriyip kaybolduğu gözlenir. Ootit ise farklılaşarak olgun yumurta hücresini oluşturur. Kromozomlar mayoz sonucu oluşan hücrelere eşit dağılırken sitoplazma eşit miktarda dağılmaz. Her bölünme sırasında sitoplazmanın neredeyse tamamı bir yavru hücrede (ootit) toplanır. Ootitte bol miktarda besin depo edilir ve bu besin zigotun gelişimi sırasında mitoz bölünmelerde kullanılır.

Önceki MakalePartenogenez nedir? Hangi canlılarda görülür?
Sonraki MakaleMenstrual döngünün evreleri nelerdir? Bu evrelerde neler olur

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz