Orgeneral Bilgin balanlı neden tutuklandı kimdir ? Balyoz davası

1
137

Orgeneral Bilgin balanlı neden tutuklandı kimdir ? Balyoz davasıOrg. Bilgin Balanlı şok bir karar ile tutuklandı. Orgeneral bilgin balanlı neden tutuklandı? Özgeçmişi yazının devamında..

Orgeneral Bilgin Balanlı kimdir? Hayatı özgeçmişi hakkında bilgi.

Hava Pilot Orgeneral Bilgin BALANLI, 24 Eylül 1948 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Askeri hayatı 1962 yılında Hava Lisesi’ne girmesi ile başlamıştır. 1967 yılında pilot adayı olarak Hava Harp Okulu’nu bitirmiş ve Asteğmen rütbesiyle Hava Kuvvetlerine katılmıştır.

1968 yılında Uçuş Okulunu tamamlayarak 1975 yılına kadar 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı 192’nci Filo Komutanlığında Av-Bombardıman ve Keşif Pilotu olarak görev yapmıştır. Takiben 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı 112’nci Filo Komutanlığında F4-E pilotu olarak atanmış ve 1977 yılında Hava Harp Akademisi’ne katılmıştır.

Hava Harp Akademisi’nden 1979 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuş ve 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığında sırasıyla 171’inci Filo Komutanlığı Kol Uçuculuğu, Üs Harekat Subaylığı, 173’üncü Filo Harekat Subaylığı ve 173’üncü Filo Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1985 yılında Hava Harp Okulu Komutanlığı Askeri Bilimler Bölümü Başkanı olarak atanmıştır. 1989-1992 yıllarında Moskova Hava Ataşesi olarak görev yapmış; ardından 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı görevine getirilmiştir. 1992-1993 yılları arasında Değerlendirme ve Denetleme Başkanı olarak görev yapan Orgeneral BALANLI 1993-1994 yılları arasında da 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı Harekat Komutanı olarak görev yapmıştır. 1994 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komuta-Kontrol Daire Başkanlığına atanmıştır.

1996-1998 yılları arasında 9’uncu Ana Jet Üs Komutanı olarak görev yapmış ve 1998 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek, 1998-1999 yılları arasında 2’nci Taktik Hava Kuvveti Komutanlığında Komutan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999 yılı atamalarıyla Hava Harp Okulu Komutanı olarak atanmış ve bu görevi 2002 yılına kadar sürdürmüştür. 2002 –2003 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanı olarak görev yapmış ve 2003 yılında Korgeneral rütbesine terfi ederek 2’nci Hava Kuvveti Komutanı olarak atanmıştır. Bu görevi 2 yıl sürdüren Orgeneral BALANLI, 2005 yılı atamalarıyla Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak atanmıştır. 2006 yılında 1’inci Hava Kuvveti ve 6’ncı BHHM (CAOC-6) Komutanı görevine atanan Orgeneral BALANLI 3 yıl bu görevde bulunmuştur. 2009 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Orgeneralliğe terfi ettirilerek Genelkurmay IInci Başkan Yardımcılığı görevine atanan Orgeneral BALANLI bu görevi 1 yıl süre ile icra etmiş, 2010 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Harp Akademileri Komutanı olarak atanmıştır.

Orgeneral Bilgin BALANLI, Bayan İffet BALANLI ile evli olup, 1 kız ve 1 erkek çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

HİZMET SAFAHATI:
YILLAR GÖREVLER
01.09.1967 – 14.03.1968 3’üncü Ana Jet Üs Pilot Öğrenci Sb. / KONYA
14.03.1968 – 19.08.1968 2’nci Ana Jet Üs Pilot Öğrenci Sb. / İZMİR
04.09.1968 – 05.11.1975 9’uncu Ana Jet Üs 192’nci Fl.Tak.Av.Plt. / BALIKESİR
13.11.1975 – 03.10.1977 1’inci Ana Jet Üs 112’nci Fl. Kol Uçucusu / ESKİŞEHİR
04.10.1977 – 01.08 1979 Hv.Hrp.Ak.Öğrenci Sb. / İSTANBUL
01.08.1979 – 03.07.1980 7’nci Ana Jet Üs 171’inci Fl.Kol Uçucusu / MALATYA
03.07.1980 – 05.07.1983 7’nci Ana Jet Üs Hrk.K. Hrk.Sb. / MALATYA
05.07.1983 – 05.07.1984 7’nci Ana Jet Üs 173’üncü Fl.Hrk.Sb. / MALATYA
05.07.1984 – 02.07.1985 7’nci Ana Jet Üs 173’ünci Fl.K. / MALATYA
02.07.1985 – 06.08.1989 Hv.Hrp.Ok. K.lığı As.Bil.Böl.Bşk. / İSTANBUL
20.08.1989 – 07.09.1992 Moskova Hava Ataşesi / RUSYA
05.09.1992 – 16.08.1993 1’inci Ana Jet Üs Değ. ve Dent.Bşk. / ESKİŞEHİR
16.08.1993 – 19.08.1994 1’inci Ana Jet Üs Hrk.K. / ESKİŞEHİR
22.08.1994 – 19.08.1996 Hv.K.Kom.Kont.D.Bşk. / ANKARA
16.08.1996 – 17.08.1998 9’uncu Ana Jet Üs K. / BALIKESİR
18.08.1998 – 22.08.1999 2’nci Tak.Hv.Kv.K.Yrdc. / DİYARBAKIR
23.08.1999 – 18.08.2002 Hv.Hrp.Ok.K. / İSTANBUL
19.08.2002 – 16.08.2003 Hv.K.K.lığı Pl.P.Bşk. / ANKARA
16.08.2003 – 16.08.2005 2’nci Hv.Kv.K. / DİYARBAKIR
16.08.2005 – 15.08.2006 Hv.K.K.lığı Kur.Bşk. / ANKARA
15.08.2006 – 20.08.2009 1’inci Hv.Kv.K. ve 6’ncı BHHM K. / ESKİŞEHİR
20.08.2009 – 27.08.2010 Genelkurmay II Bşk. Yardımcısı / ANKARA
27.08.2010 – Harp Akademileri Komutanı / İSTANBUL

MADALYA, TAKDİR VE TALTİF ROZETLERİ:
– Üstün Hizmet Madalyası
– Hava Harp Okulu Mezuniyeti Şerit Rozeti
– Mesleki İhtisas Şerit Rozeti (Harp Akademisi)
– Grup ve Alay Komutanlığı Şerit Rozeti
– Harekat Şerit Rozeti (2 Yıldızlı)
– İdari ve Lojistik Hizmet Şerit Rozeti (3 Yıldızlı)
– Ataşelik Şerit Rozeti
– Üstün Birlik Yetiştirme Şerit Rozeti (3 Yıldızlı)
– Yurt İçi Öğrenim Başarı Şerit Rozeti
– Komutanlık Şerit Rozeti (3 Yıldızlı)
– Muharebe Harekatı Şerit Rozeti
– Eğitim ve Öğretim Başarı Şerit Rozeti (1 Yıldız)

TERFİ TARİHLERİ:
RÜTBE NASIP TARİHİ
Asteğmen 30.08.1967
Teğmen 29.02.1968
Üsteğmen 30.08.1971
Yüzbaşı 30.08.1974
Binbaşı 30.08.1980
Yarbay 30.08.1986
Albay 30.08.1989
Tuğgeneral 30.08.1994
Tümgeneral 30.08.1998
Korgeneral 30.08.2003
Orgeneral 30.08.2009

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here