Ortamları uygun şekilde aydınlatmanın göz sağlığı açısından önemi

8
370

Ortamları uygun şekilde aydınlatmanın göz sağlığı açısından önemi nedir, aydınlatmanın göz sağlığına nasıl etkisi vardır, gözlerimiz ve aydınlatma ilişkisi,

Bulunduğumuz ortamları, yaşadığımız ortamları güzel şekilde aydınlatmanın şüphesiz göz sağlığına da büyük bir faydası bulunmaktadır, kötü yapılan aydınlatmalarda ise zararı olabilmektedir. Örneğin, kitap okuduğumuz yada ders çalıştığımız bir yerde aşırı derece loş bir ışık kullanmak, yani az ışık ile ders çalışmaya çalışmanın büyük bir zararı vardır, gözlerimiz aşırı derecede yorulur ve başımız ağrımaya başlar bununla birlikte göz sağlığı için de zararlı olmaktadır.

goz saglisi ve isiklandirma

Yine çalışma yaptığımız alanlarda aşırı derecede ışıklandırma yapmak da gözlerimiz için zararlıdır, ışıkların direk olarak veya dolaylı şekilde gözümüze çakması gözlerimizi rahatsız edebilir , bu yüzden ışık kaynağı ile gözümüz hiç temas etmemeli daha çok objeler üzerinden ışığı almalıyız, yani bu türe en iyi spot ışıkları verilebilir.

Çalışma odalarımıza özel ışıklandırma, günlük yaşam alanlarımıza özel ışıklandırma ve dinleme odamız, yatak odamız ve mutfağa özel ışıklandırmalar yapmalıyız. Böylece gözlerimizin yorulacağı alanlarda yeterli ışık olacağından göz sağlığımızı korumuş ve dikkat etmiş oluruz.

 

Önceki MakaleUygun Aydınlatma Nedir, Nasıl Yapılır
Sonraki MakaleAydınlatmanın tasarruflu kullanılmasının ekonomi açısından önemi

8 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz