Robert ve James Adam Kimdir?

0
220

robert and james adamDördü de mimar olan İskoçyalı kardeşlerin en ünlüleri. Babaları William da mimardı. Robert Adam (Kircaldy, 1728-Londra, 1792) mimarlık kuramları ve eski anıtlar üzerine kitaplar yazmıştır. Yapıları XVIII. yüzyılın ikinci yarısındaki İngiliz sanatını etkilemiş, neo klasik anlayışın kara Avrupasına yayılmasına öncülük etmiştir.

Robert Adam, kültürünü genişletmek için dört yıl süreyle kara Avrupasında kalmıştır. Roma’da Giovan Battista Piranesiyle arkadaşlık kurmuştur. Spalato’da Diocleziano devrinden kalma saray kalıntılarının titiz bir biçimde rölevesini çıkartmıştır. Bu resimler 1764’te Londra ve İskoçyada birçok yapının, bu arada sarayların projelerini çizmiştir. Robert Adam’ın kardeşi James’le birlikte meydana getirdiği ünlü yapılar Londra’da Lansdowne House ile Kernwood House, Middlsex’te Osterley Park, Brentfordda Syon House, Essex’te Mistley kilisesi ve Marble Hill villasıdır.

Robert, 1768 ile 1774 yılları arasında, öbür kardeşlerinin işbirliğiyle Londra’da Taymis ırmağının sol kıyısında Adelphi (Yunancada kardeşler anlamına gelir) adı verilen ve şehircilik düzenlenmesi bakımından çok başarılı bir yapı dizisi inşa etmiştir.

Robert Adam’ın eski Yunan ve Roma motiflerini, İngiliz anlayışına uygulayarak çizdiği ev eşyaları uzun süre İngiliz işçiliğini etkilemiştir.

 

Önceki MakaleHenri Georges Adam Kimdir
Sonraki MakaleAdam Öldürmenin Cezası ve Halleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz