Sesin kontrol altına alınarak akustik bir ortamın oluşturulmasının mimari alandaki önemi

0
133

Sesin kontrol altına alınarak akustik bir ortamın oluşturulmasının mimari alandaki önemini açıklayalım.

Ses bizim için hayati öneme sahip olduğu gibi bazen insanı ciddi şekilde rahatsız eden gürültüler de meydana gelmektedir.

İşte tüm bunların hepsini kontrol altına aldığımızda yani kapalı alandaki sesin dışarı çıkışını engellediğimizde, dışarıdaki sesin içeri girişini engellediğimizde, kısacası sesi ehlileştirdiğimizde mimari alanda daha rahat bir yaşam için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Camilerimizde akustik bir ortam hazırlanarak sesin ortam içinde yankı yapması istenmektedir, ancak bu durum evlerimiz için geçerli değildir, evlerimizde konuştuğumuz sesin dışarı çıkmaması, yan daireleri rahatsız etmemesi gerekmektedir.

Bu yüzden, sesin kontrol altına alınması mimariyi de hızlandıran bir unsur olmuştur, eskiden sesin fazla geçiş yaptığından apartman dairelerini tercih etmeyen bireyler günümüzde bu daireleri ses geçişinin az olmasından dolayı bir tercih sebebi olmuş olabilir.

Mimaride sesin kontrol altına alınması önemlidir, yukarıda da belirttiğim gibi sırf bu sebepten dolayı daireleri tercih eden kişiler olabilir, evlerimizin içinde stüdyolar yapabiliriz, böylece ses yan daireye ulaşmamış ve insanları rahatsız etmemiş oluruz.

Önceki MakaleHaribo reklam müziği şarkının adı, kim söylüyor
Sonraki MakaleYÖK şehit çocuklarına “Özel Öğrenci” uygulaması

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz