Sesin yayılmasını önleyebilir miyiz?

0
301

Sesin yayılmasını önleyebilir miyiz?, sesin yayılmasını önleyen düzenek nasıl oluşturulur.

Ses atmosferde yayılma özelliğine sahiptir, 340/s hızında atmosferde yayılır. Sesimizi bağırarak çok uzaktaki bir kişiye duyurmada, olumlu anlamda sesin yayılma özelliğini kullanırız.

Birde bizi rahatsız edecek şekilde olumsuz olarak sesin yayılması var buna da gürültü adı verilmektedir, ses kirliliği de denilir, sokaktaki araçların sesleri, pencereden içeri giren şehir gürültüsü vs. gürültü kirliliğini ortaya çıkarmaktadır.

Sesin yayılmasını evlerimize ses izolasyonu yaptırarak sesin içeri girmesini önleyebiliriz, onun dışında sesin atmosferde açık bir alanda yayılmasını önleyemeyiz, sadece bulunduğumuz dairelere, evlere, iş yerlerine izole ederek sesin içeri girişini minimal seviyeye indirebiliriz.

Sesin yayılmasını önleyen düzenekler özellikle ses kaydı yapılan stüdyolarda kullanılmaktadır. Stüdyoların duvarlarına uygulanan ses yalıtımı sistemi ile sesin yankı yapması ve dışarı çıkması önlenmiş olur.

Yukarıdaki fotoğrafta stüdyonun içinde ses yankı yapmaması için ses izolasyonu yapılmış şeklini görüyoruz.

Stüdyoda kayıt yapıldığı için ses izolasyonu oldukça önemlidir, bu yüzden dvarlara uygulanan özel bir yöntem ile sesin yankı yapması önlenmiş olur.

Önceki MakaleSes katı, sıvı, gaz ortamlarında neden farklı hızla yayılır
Sonraki MakaleDoğada azot döngüsünün sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz