Toprak içerisinde mikroorganizmaların olması neden faydalıdır?

0
107

Toprak içerisinde mikroorganizmaların olması neden faydalıdır? Toprak denilince aklımıza sadece has toprak gelmemelidir, içinde yaşayan pek çok organizma toprağı toprak yapan en temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Bu organizmalar çoğu zaman bitkilere çeşitli yönden faydaları bulunmaktadır, işte böyle topraklarda bitkilerin yetişmesi de daha sağlıklıdır.

Gerçek bir toprak, bir yaşayan canlılar topluluğudur. Toprağmızda doğal savaşçılar olarak zararlı mikroorganizmalara karşı bitkilerimizi koruyorlar. Bitinin kök bölgesinde (rizosfer) bakteriler, mantarlar, protozoalar, nematodlar ve diğer büyük toprak canlıları birlikte yaşar. Burada yaşayan bütün mikroorganizmalar bitki tarafından salgılanan besin ve mineraller için rekabete girişirler. Bitkilerin kökleri rizosfer bölgesinde yaşayan bakteri ve mantarlar için karbonhidrat (şeker vb.) ve protein içeren bileşikler salgılar. Bakteri vemantarlar bu salgılarla beslenirler. Protozoa ve nematodlar ise bu bakteri ve mantarları yiyerek beslenirler. Bu salgılanan sıvı ve yaşayan mikroorganizmaların türü her bitkiye göre farklılık gösterir. Topraktaki mikroorganizmaların biyolojik aktviteleri sonucu üretilen yapışkanımsı salgılar toprak parçacıklarının bir arada tutunmasını sağlayarak toprağın aggregatlaşmasına (toprak parçacıklarının birleşimi) katkıda bulunur.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here