Sindirim, canlılar için neden önemlidir? Araştırınız

1
117

Sindirim, canlılar için neden önemlidir? Araştırınız, “sindirim sisteminin önemi ile ilgili bilgi” sorularının cevaplarını bu başlık altından detaylı şekilde bulabilirsiniz. 

Sindirim, canlıların hayatta kalabilmeleri için olmazsa olmaz bir döngüdür, sindirim sistemi ile canlılar ihtiyaçları olan besinleri sağlarlar, böylece hayatta kalmak için mücadele ederler.Gelişmek, büyümek, en önemlisi yaşamak için sindirim sisteminin düzgün çalışması ve sindirimi kolay besinler, gıdalar tüketmek gerekmektedir.

Sindirim ağızda başlar ve anüste son bulur, ağzımıza aldığımız herhangi bir besinde çiğnemeye başladığımız andan itibaren sindirimi başlatmış oluruz, ardından besinleri parçalayıp mideye göndeririz, besinleri parçalama işlemi bizim kontrolümüzdedir yani bir besini çiğnemek yada çiğnememek bizim elimizde ancak yuttuktan sonra bizim kontrolümüzden çıkar, mide kendi rutin işlemlerini uygular ve besini öğütür, posa haline getirir, ardından vücuda faydalı besinler vücud alınır ve posası anüsten dışarı atılır.

Sindirim böylece bir canlının  hayatta kalabilmesi için çok önemlidir.

Önceki MakaleVarlıklara canlı-cansız diyebilmemiz için hareket etmesi yeterli midir
Sonraki MakaleAğız ve diş sağlığının sindirime etkisi

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz