Sindirim Sistemi Nedir ? Sindirim Organları Nelerden Oluşur ?

0
145

sindirimorganlariningorevleSindirim sistemi ve sindirim sistemi organları

Beslenme amacıyla yediğimiz ve içti­ğimiz şeylerin hepsi vücudumuzda oldu­ğu gibi kullanılamaz. Bunların vücutta kullanılabilir bir hâle gelmesi için bazı işlem­lerden geçmesi gerekir. İşte yediklerimi­zin, içtiklerimizin vücudumuzda birtakım değişikliklere uğratılarak organizmamıza gerekli maddelere, dönüştürülmesine, sin­dirim diyoruz.

Sindirim işi, vücudumuzdaki sindirim sis­temi tarafından yapılır. Sindirim sistemini meydana getiren organlara, sindirim or­ganları denir.

Sindirim organlarımız şunlardır: ağız, dil dişler, yutak, yemek borusu, mide, İnce ve kalın bağırsaklardır. Tükürük bezleri, karaciğer ve pankreas da salgılar yoluyla sindirime yardımcı olur.

Sindirim, besinlerin ağıza alınmasıyla başlar. Besinler ağızda dişler tarafından çiğnenerek ezilir ve daha küçük parçala­ra bölünür. Tükürük bezlerinin salgıladığı sıvı da bu besin parçalarını nemlendirir. Tükürük içinde, nişastaları daha kolay sin­direbilen, bir çeşit şekere dönüştüren ba­zı maddeler de vardır.

Sindirim için, ağzımıza aldığımız besinlerin ezilmesi ve küçük parçalara bölünmesi çok önemlidir. Bütün olarak yutulan yiyeceklerin öbür sindirim organlarında sindirilmesi daha zor olur. Bu yüzden ağzımıza aldığımız katı yi­yecekleri çok iyi çiğnedikten sonra yutma­mız gerekir. Bunu yapabilmek için dişlerimiz sağlam ve eksiksiz olmalıdır.

Önceki MakaleNezle Nedir, Nasıl Oluşur, Korunmanın Yolları Nelerdir ?
Sonraki MakaleA, B, C, D, K Vitamini Nerede Hangi Besinlerde Bulunur ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz