A, B, C, D, K Vitamini Nerede Hangi Besinlerde Bulunur ?

5
306

Vitaminler, vücudumuzda koruyucu ve tutuşturucu olarak görev yapar. Vita­minlerin bir kısmı vücudumuzun direncini artırır. Bir kısmı da besinlerin vücudumuz­da kolayca yanmasını ve vücudumuzun gerekli yerlerine dağılmasını sağlar. Vita­minler, hayvansal besinlerde ve özellikle taze olarak yenen bitkisel besinlerde bu­lunur. Vitaminlerin çeşitleri genellikle harf­lerle adlandırılır. En çok bilinen ve en önemli vitaminler şunlardır:

A vitamini

Vücudun hastalıklara karşı dayanıklılığını, dış yüzeyinin sağlıklı olması­nı ve gece körlüğünü önler. Bu vitamin; süt, tereyağı, karaciğer, yumurta, balık ve balık yağında vardır.

B vitamini

Vücudumuzun yapısında çok önemli etkileri olan bir vitamindir B vitamininin pek çok çeşidi bulunmakta­dır. Bu vitaminin eksikliği göz bozuklukları, kansızlık ve çeşitti sinir hastalıklarına yol açmaktadır. B vitamini en çok etlerde, sütte, soya fasulyesi ve buğday gibi tahıl­larla, kuru meyvelerde bulunmaktadır.

C vitamini

Bu vitamin, vücudumuzun direncini artırıp hastalıklara yakalanması­nı önler. Bu vitaminin eksikliği yorgunluğa, kolay hastalanmaya ve Iskorbüt denilen bir hastalığa yol açmaktadır Özellikle büyüme çağındaki çocuklara çok ge­rekli olan bu vitamin, en bol olarak limon, portakal gibi meyvelerde ve taze sebze­lerde bulunmaktadır.

D vitamini

Kemiklerin gelişmesini sağ­layan bu vitaminin eksikliği, raşitizm deni­len bir kemik hastalığına yol açmaktadır. Bu vitamin; balık yağı. karaciğer, tereya­ğı, süt, yumurta ve balık gibi besin mad­delerinde bolca bulunur. Ayrıca güneş ışığında, bu vitamin vücutta kendiliğin­den üremektedir

E vitamini

Buğday tohumu yağı Ay çekirdeği Badem Ayçiçek yağı Aspir yağı Fındık Fıstık ezmesi Fıstık Mısır yağı Ispanak Brokoli Soya yağı Kivi Mango Domates Yeşil zeytin Kekik Kuru kayısı Acı biber tozu Paprika Kanola yağı Keten tohumu yağı Soya yağı Şam fıstığı Kuşkonmaz –

K vitamini

Bu vitaminin eksikliği, kanın pıhtılaşmasını azaltmaktadır. Bu vitamin de çeşitli  sebzelerde bulunmaktadır.

Hangi vitamin nerede bulunur ?

Önceki MakaleSindirim Sistemi Nedir ? Sindirim Organları Nelerden Oluşur ?
Sonraki MakaleYgs Sınav Giriş Yerleri 2013, Yorumlar

5 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz