Sindirim sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

0
274

Sindirim sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir, sindirim sistemi organları, sindirim sistemi yapısı, sindirim sistemi hakkında bilgi,

Sindirim sistemi insanın enerji toplaması, tükettiği yiyecekleri ve içeçeklerin enerjiye dönüştürülmesi için insanın sağlıklı ve yaşamsal fonksiyonlarına aksaksız bir şekilde devam edebilmesi için çok önemli bir işlevdir.

Sindirim sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir bu başlık altında bu soruyu sizlere cevaplandıracağım.Sindirim sistemini oluşturan yapı ve organların listesini ve kısaca görevlerini aşağıda sizler için listelendirdim.

Sindirim sistemini oluşturan yapı ve organlar

Ağız : Sindirim ağızda yiyeceklerin parçalanması ile başlar.

Yutak : Yutkunma sırasında yutak soluk borusunu kapatır ve besinlerin yemek borusuna iletilmesini sağlar.

Yemek borusu :Yemek borusu ile besinler mideye gönderilir.

Mide : Besinler midenin kasılıp gevşemesi ile ve midenin ürettiği salgılar ile posa haline getirilir. Proteinlerin sindirimi midede başlar.

İnce bağırsak : Sindirim için hem ince bağırsak hem de kanallarla buraya dökülen karaciğer ve pankreas salgılarını kullanır. Yağların kimyasal sindirimi ince bağırsakta başlar. Yağ, protein ve karbonhidratların sindirimi burada tamamlanır. Sindirimi tamamlanmış bu besinler ince bağırsaklardan emilir ve kana geçer.

Kalın bağırsak : Burada sindirim olmaz, sindirilmemiş besinlerdeki sular ve minerallar sindirilir ve kana geçer, ardından besin artıkları posa halinde anüse iletilir.

Anüs : Besin maddelerinden sindirilmeyen bölümler atılır.

Önceki MakaleBitkilerde hayat döngüsü nasıldır?
Sonraki MakaleSindirim sistemi hangi yapı ve organla başlamakta hangisi ile bitmektedir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz