Soba ve doğalgaz zehirlenmeleri nedir? Bundan korunmak için alınması gereken önlemler nelerdir?

2
406

Soba ve doğalgaz zehirlenmeleri nedir? Bundan korunmak için alınması gereken önlemler nelerdir?

Kış aylarında sık sık ne yazık ki duyduğumuz bir haber sobada çıkan karbon monoksit gazından dolayı yaşanan kayıplar.

Ne yazık ki diyorum çünkü her türlü önlemlere karşı kişilerin birşey olmaz gibi umursamaz tavırlarından bu durum yaşanmaktadır.

Gece yatarken kömür atıp, yada kömürün tam olarak yanmadan uyumak çok tehlikelidir, yaşanan bu zehirlenme sonucu ölümlerin hepsi insanlar uykudayken yaşanmaktadır.

Gündüz vakti yaşanmış olsa bunun önüne geçilebilir, ancak uykuda yaşanan sobanın yukarı doğru çıkan havanın geri dönmesi, yanan zehirli gazın odanın içine dolması sonucu bu soba zehirlenmeleri yaşanmaktadır.

Buna önlem olarak; yatmadan önce kesinlikle sobanın içindeki yakacakların söndüğünden emin olmalıyız, sobayı söndürüp yatmalıyız.

Doğal gaz zehirlenmeleri ise yaşanan kaçaklar sonucunda yaşanmaktadır, bu da yine uykumuzda denk geldiğinde malesef ki kurtulmak çok zor oluyor, uykuda gerek soba zehirlenmesi gerekse doğalgaz zehirlenmeleri yaşanması durumunda evdeki bireyler malesef yaşamını yitiriyor.

Bu yüzden keşke dememek, acı sonlarla karşılaşmamak için sobayı yatmadan önce söndürmeli (soğuktan bir şey olmaz, en fazla soğuk algınlığı yaşarsınız ) doğalgaz kaçakları ile ilgili olarak düzenli bakım yaptırmalıyız.

Önceki MakaleEvimizi ısıtmak için kullanabileceğimiz yakıtlarla ilgili bir poster hazırlayalım
Sonraki MakaleYenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması küresel ısınmayı nasıl etkiler

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz